Sprężyny – co o nich wiesz?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko porozglądać się dookoła, aby wskazać”wyliczyć przynajmniej parę rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, ale bardzo istotna.

A kanapa? To pewne, że, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtych lat znacznie i obecnie sofy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i takie przypadki.

Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez kłopotu, od razu zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy też sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką.

Nie wahaj się już – zweryfikuj propozycję , którą dla ciebie przygotowaliśmy. Włączyliśmy wszystkie potrzeby naszych konsumentów!

Chyba w każdym kiosku możemy kupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.