Sprawne zawieszenie – skontroluj sprężyny

Krajowe drogi nie sprzyjają samochodom. Przede wszystkim w czasie zimy zawieszenie może korodować. Przed zimą dobrym pomysłem jest sprawdzenie samochodu – warto wtedy wymienić sprężyny. Kiedy zbadać zawieszenie auta?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Zostawiając temat dziur na polskich drogach, zima jest okresem sypania jezdni. Piasek w połączeniu z uroczym pośniegowym błotem przyspieszają korozję.

Czyżby ten tekst spodobał Ci się tak silnie, że pragniesz zapoznać się z następnym? To fantastycznie. Więc tu kliknij i sprawdź (http://www.s-performance.pl/oferta/tuning-mechaniczny/) dużo postów.

Znowu więc musimy więc wymieniać tłumiki, ale również po prostu sprężyny. O nich najczęściej nie pamiętamy, a to poważny błąd. Skorodowana sprężyna w dowolnym momencie może zawieść.

Sprężyny śruboweZdarza się, że przy przeglądach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, które są bardzo ważnym elementem zawieszenia. Trzymają ciężar pojazdu też w czasie postoju, decydują o wysokości prześwitu pod autem i magazynują energię.

Podobała Ci się nasza informacja z witryny (https://btune.pl/diagnostyka/)? Jest nam szalenie przyjemnie. Oczywiście mamy zamiar zachęcić Cię do przejrzenia kolejnego tekstu o podobnym temacie.

Ważne jest też to, że absorbują wstrząsy, kiedy podróżujemy po wyboistych jezdniach. Przy okazji gromadzą wszystkie zanieczyszczenia.

Powłoka ochronna sprężyny jest niszczona, a niezasłonięta stalowa powierzchnia oczywiście ulega uszkodzeniu. Podróż przez to robi się niebezpieczna, dlatego, że w niespodziewanie sprężyna może zawieść. Warto wiedzieć, że zniszczone sprężyny obniżają sprawność hamowania o około 5%, a na to w zimie nie powinniśmy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Czas na kontrolę zawieszeniaWażne jest to, że zużycie sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od ciężaru auta, nie od tego, ile jeździmy. Im cięższe auto, tym częściej należy sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je. Powinniśmy pojechać na stanowisko pomiarowe i sprawdzić geometrię samochodu. Jeżeli jest naruszona, to oznaka, że najwyższy czas na świeże sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?Fachowcy w warsztacie nie powinni mieć z wymianą większego kłopotu. Jeśli oczywiście chcemy zrobić to w domu, niezbędny będzie typowy ściągacz sprężyn. Istotne, żeby nie okazało się raczej, że zakup sprzętu kosztuje więcej niż mechanik. Ważne jest to, że powinniśmy wymienić sprężyny na osi i nie wolno wymieniać ich po jednej stronie pojazdu. Najlepiej poszperać wśród części zamiennych – nie ma konieczności zakupu drogich sprężyn.