Czy budowa domu to opłacalny pomysł?

Decydując się na usamodzielnienie i niezależność musimy zatroszczyć się o własne lokum. Jednym z ciekawych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę może być budowa domu. Ponoszone, w związku z taką inwestycją koszty, w zależności od umiejscowienia, mogą być niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera, więc jest to kusząca alternatywa.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Nie da się bezbłędnie oszacować kosztów poniesionych w związku z budową domu, ponieważ istnieje zbyt wiele zmiennych, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które najczęściej są trudne do określenia.Nie wliczamy też oczywiście kosztu kupna gruntu pod budowę, ponieważ w tym aspekcie ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje.Koszty należy podzielić na cztery główne grupy. Pierwsza to stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty budynku, ściany zlokalizowane w podziemiu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany nośne, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe oraz konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem.

Ta problematyka jest dla niektórych osób dość kontrowersyjna. Jeżeli chcesz poznać inne recenzje na omawiane tu zagadnienie, to zobacz więcej pomocnych wskazówek (https://klimi.com.pl/?przeglad-klimatyzacji-warszawa,30)!

Trzecia grupa zawiera stolarki okienne oraz drzwi. Czwartym, najdroższym elementem budowy domu są prace związane z wykończeniem nieruchomości. Będą to wszelakie instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Budowa domu

Autor: Freddy

Trzeba w tym przypadku pamiętać, że rozważając gotowe domy czy mieszkania , część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że wybierzemy wersję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa).Dużym ułatwieniem są gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom.

Zaintrygował Cię nasz wątek? Więc najedź na link referencyjny i ciesz się innymi newsami. W razie jakichkolwiek pytań – pisz do nas.

Warto zainteresować się gotowymi projektami między innymi właśnie z tego powodu. Średni koszt zakupu takiego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.

Ponieważ koszty wydawane na budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie musimy ponieść w w trakcie życia, warto wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, ale nie potrafimy architektowi go wyjaśnić. W tej sytuacji oglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. Dodatkowo pozwoli zachować dużą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na nabycie indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Niezależnie od tego, jaką kwotą na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których często najważniejszym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od dewelopera , który nabywając większą działkę ma możliwość zmniejszenia kosztów jednostkowych. Warto też wziąć pod uwagę wygodę jaką daje wykonanie wszelkich prac i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc rozważyć wszystkie korzyści i konsekwencje i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.