Jakie obowiązki wykonuje geodeta?

pomiar

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Bez wątpienia nieraz, jadąc samochodem, gwałtownie ściągnęliście nogę z gazu, zauważając człowieka w jaskrawym plastronie, pochylającego się nad trójnogim statywem. Zaraz potem przekonaliście się, że to nie funkcjonariusz, a geodeta wykonujący swoje zadania. No właśnie, jakie?

Geodezja Wrocław to gałąź nauk o Ziemi, a dokładniej kartografii.

Żeby uzyskać nowe informacje na opisywane zagadnienie przenieś się tutaj (https://dekorianhome.pl/kinkiety-scienne), a na pewno nie będziesz rozczarowany Sprawdź to!

Jej najistotniejszym celem jest wykonywanie pomiarów Ziemi. Wiedzę geodety wykorzystuje się przy dzieleniu pól i działek, wyznaczaniu dróg, naprawie nawierzchni i przy obliczeniach dla naukowych zastosowań. Geodezję, która zajmuję się pomiarem niedużych wycinków gruntu nazywa się geodezją niższą. Wyższa zaczyna się od wielkości większych niż 750 m2.

W Polsce nad mapami, planami terenu i pomiarami krajowymi straż sprawuje Służba Geodezyjna i Kartograficzna z Głównym Geodetą Kraju na czele. On właśnie nadzoruje zawód, nadając i weryfikując uprawnienia geodety. Aby otrzymać uprawnienia, musi się z pewnością zaliczyć właściwy kierunek uniwersytecki. Myśląc o miastach, w których powinien zdobywać wiedzę przyszły geodeta Wrocław i Warszawa oferują najwyższy poziom wykształcenia. Geodezja wrocławska jest prowadzona w świeżo zrestrukturyzowanym Wydziale Geodezji i Geoinformatyki, zaś w stolicy można uczyć się w Instytucie Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim.

Geodezja dawno temu stała się zawodem regulowanym, dlatego wywalczenie uprawnień jest trudne. Po ukończeniu magisterki należy odpracować przynajmniej trzy lata praktyki zawodowej, uzyskać przyzwoitą opinię w geodezyjnym światku i na końcu przejść specjalny oficjalny egzamin zawodowy. Po nim można otworzyć własne biuro geodezyjne lub podjąć pracę w dużej firmie.


Wyświetl większą mapę