Wizualizacje 3D – niezaprzeczalnie jedna z najpopularniejszych technik odwzorowywania obiektów

Dobrze wszystkim znane chińskie powiedzenie głosi, iż jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słow. W dobie XXI wieku, rzeczona „maksyma” nabiera szczególnego znaczenia.
Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest przynajmniej kilka.

wakacje - malunek

Autor: Michal Goszczynski
Źródło: http://www.flickr.com
3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

|ALT=filtry|TITLE=bank]

Chociaż tradycyjna fotografia nadal ma się całkiem nieźle, to z wolna rośnie jej pod bokiem poważna konkurencja, a mianowicie wizualizacje 3D. Warto postawić ptanie: co kryje się pod wspomnianym pojęciem? Najprościej rzecz ujmując to, trójwymiarowe odwzorowania przeróżnych obiektów, które znajdują niesłychanie bogate zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Stanowią – czego nietrudno się domyślić – nieodzowny „składnik” w pracy projektanta, niezależnie od tego co tworzy: dom czy produkt codziennego użytku. Ich niezaprzeczalnym walorem jest klarowność. Umożliwiają obejrzenie jeszcze nieistniejącego obiektu z każdej perspektywy oraz wprowadzenie niezbędnych poprawek już na etapie projektowania. Ponadto – co ma niemniejsze znaczenie są stosunko niedrogie, szybkie i łatwe w realizacji.

Jeśli masz pewność, że opisywany wątek jest dla Ciebie absorbujący, to sprawdź, że również praktyczna treść (www.adwokat-konysz.pl/) ma nie mniej istotne wiadomości – kliknij tu.

Dobrze byłoby w tym miejscu zaakcentować, także czym jest modelowanie 3D. To kreowanie i modyfikowanie trójwymiarowych obiektów geometrycznych.

Istnieją cztery główne sposoby modelowania, a mianowicie: projektowanie komputerowe za pomocą właściwego oprogramowania, skanowanie przedmiotów, modelowanie proceduralne oraz modelowanie fizyczne. Największą popularnością cieszy się pierwsza z wymienionych tu technik.