Weekend poza Warszawą

Rozejrzyjcie się dookoła! Tak można zwrócić się do mieszkańców stolicy, którzy chętnie odwiedzają Tatry i Bałtyk, a obok jest przecież pełne atrakcji Mazowsze. A bez wątpienia jest tam co zobaczyć!

Autor: krakow4u.pl
Niedaleko na zachód od Warszawy rozciąga się Kampinoski Park Narodowy, rozległy rezerwat przyrody. Spacerując po tamtejszych lasach, podziwia się dziką faunę i florę. Wypada zahaczyć o cmentarz w Palmirach, położonych w centrum Puszczy, gdzie w czasie wojny naziści wymordowali śmietankę społeczną naszego narodu. Żelaznym punktem zwiedzania powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miasta słynnego z narodzin Fryderyka Szopena. Poruszając się dalej na zachód, dotrzemy do Płocka. Tu mieszczą się wyjątkowo znaczące zabytki Mazowsza, w tym katedra, w której pochowani są Władysław Herman i Bolesława Krzywousty. Zaleca się też wybranie się w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który pięknie wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

Jeżeli przedstawiany artykuł jest dla Ciebie interesujący, odwiedź ten link pływanie dla dzieci kraków, a dowiesz się większą ilość informacji, które Cię niezwykle zafascynują.

W północnych stronach województwa jest położonych kilka miejscowości wartych odwiedzin. Przede wszystkim Ostrołęka, duży ośrodek kurpiowszczyzny.

Podnoszona tu kwestia jest dla Ciebie cenna? Jeśli tak, to wejdź dalej (http://drumsetpro.pl/category/aktualnosci/), który opisuje pokrewne zagadnienia.

Istnieje tu mocno rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności swoich mieszkańców. Region słynie też z festiwali i festynów, w czasie których poznaje się bliżej kulturę Kurpiów. Blisko leżą Opinogóra, w której jest muzeum Romantyzmu w zabytkowym zameczku Krasińskich i Pułtusk, nazywany Wenecją Mazowsza.

Autor: MOMKAY

Na południe od miasta stołecznego jest Radom, miasto wbrew stereotypom ani trochę nie nudne. Do podziwiania jest tu kilka zabytków, dla przykładu świątynia św. Wacława czy liczące ponad tysiąc lat ślady Grodziska Piotrówka. Wizytując południowe Mazowsze, koniecznie należy odwiedzić Czarnolas Jana Kochanowskiego i zabytkową Iłżę. W niej cyklicznie odbywają się turnieje średniowieczne.

I został kierunek wschodni. Tu znajdują się Siedlce, z pięknym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok trzeba zobaczyć Węgrów, gdzie zafascynować wszystkich powinno legendarne zwierciadło Twardowskiego, do podziwiania na zapleczu kościoła Wniebowzięcia NMP.