Jastarnia – doskonały pomysł na urlop 2014

Jastarnia to słynne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski umiejscowiony w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Głównymi walorami Juraty są bardzo ładne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i pozytywne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Piękna tej miejscowości dodają śliczne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz wspaniała kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

wynajem domków w Jastarni

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni jest mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Zapewne należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie nagromadzono zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i pagaje. Wyrabiane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Ciekawym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikatowy sprzęt (kołowrotek karpiowy) rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w 1881 r. z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Sympatycy tematów zbrojnych zapewne z chęcią wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie są cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto zaznaczyć, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia powiązane z drugą wojną światową. Specjalnej uwagi warte są też: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Znajduje się ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz 9 fantastycznych witraży. Uwagę skupiają też trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej szpanerski kurort, albowiem do tutejszych wygodnych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znów odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni podczas wakacji (Jeżeli potrzebujesz pomysłu na wypoczynek zobacz coral travel egipt wakacje) przyjeżdża mnóstwo urlopowiczów, dlatego trudno jest znaleźć nocleg, dlatego należy z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – polecane kwatery w Jastarni.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Fanów aktywnego wypoczynku zapewne zainteresuje fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez nazywanych Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Znaczną popularnością cieszą się też loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to teren niezwykle interesujący przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Żeby lepiej poznać tą nadzwyczaj boską okolicę, powinno się skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze plusy.