Sklep górski – najważniejsze elementy

Sklep górski to miejsce, w którym klient znajdzie niezwykle szeroki wybór produktów kojarzonych z turystyką pieszą, nie tylko górską. Ostatnio zauważa się znaczny wzrost liczby punktów tego typu, a także zwiększenie zainteresowania sprzętem trekkingowym. Także asortyment ulega poszerzeniu, a ceny obniżają się. By z tak wielu placówek wybrać ten najodpowiedniejszy, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe elementy, czyli na asortyment sklepu oraz jego personel.

Asortyment

namiot turystyczny

Autor: summonedbyfells
Źródło: http://www.flickr.com

Oferta dostępna w sklepach górskich jest zróżnicowana, jednak większość produktów występuje w sprzedaży różnych placówek czy sieci. W sklepie górskim można znaleźć odzież górską na każde warunki pogodowe. Profesjonalne obuwie trekkingowe, kurtki zimowe, czapki, czy też bielizna termoaktywna – to produkty stanowiące dużą część asortymentu. Obecnie obserwuje się także zwiększenie liczby firm produkujących odzież tego typu. Kolejnym istotnym elementem oferty jest sprzęt – campingowy w postaci namiotów , a także śpiworów, wspinaczkowy, wszelkiego rodzaju liny zabezpieczające, plecaki, latarki i inne rzeczy potrzebne podczas wszelkiego rodzaju wypraw. Część sklepów oferuje także sprzęt sportowy w postaci nart czy desek snowboardowych. Bardzo popularnym obecnie produktem są kije trekkingowe oraz kije do nordic walking.

ObsługaNiezwykle istotnym elementem jest personel. Sklep górski jest miejscem, gdzie obsługa odgrywa niebagatelną rolę. Ze względu na szeroką gamę towaru nabywcy wymagają profesjonalnego doradztwa. W tym kontekście pracownicy muszą przede wszystkim mieć przydatną wiedzę na temat sprzedawanych towarów, potrafić wskazać odpowiedni do potrzeb klienta. W wielu przypadkach również sposób użytkowania sprzętu wymaga zademonstrowania. To także należy do powinności osoby pracującej w sklepie. Musi on być więc komunikatywny, potrafić swoją wiedzę przekazać w sposób jasny i możliwie przystępny. nabywca powinien otrzymać informacje o okresie gwarancyjnym na dany produkt, a także (ciąg dalszy tego materiału- www.baczek.edu.pl/) o możliwości ewentualnej reklamacji czy zwrotu. Cały proces sprzedaży powinien przebiegać w miłej atmosferze, bez przymuszania klienta do kupna. Jako gość sklepu powinien się on czuć w nim jak najlepiej.