Nasza pierwsza gitara klasyczna

Wielu młodych ludzi decyduje się rozpocząć swoją przygodę z „wiosłem”, mając słabe pojęcie o tym, którą gitarę kupić i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką posiada do sprzedania koleżka ze szkoły, czy sprzedający z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić klasyczną lub akustyczną. Akustyczna gitara posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wolałbym gitarę klasyczną.

Dzisiaj niełatwo o porządne i wiarygodne informacje odnośnie opisywanej tematyki, ale jeśli chcesz takie poznać, to zwyczajnie kliknij ten odnośnik!

Posiada ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od zera, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na niezłą używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet powyżej 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na znacznie większy trud wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław