Sprężarki tłokowe

Sprężarka tłokowa

Źródło: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór narzędzi, które są dedykowane do zwiększania ciśnienia powietrza lub innych gazów. Ze względu na zasadę ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe oraz przepływowe (wirowe).

Sprężarki tłokowe są stosowane zwłaszcza w przemyśle, w charakterze maszyn sprężających, które jest stosowane do:

– napędzania urządzeń pneumatycznych, wykorzystywanych m. in. w górnictwie czy budownictwie, – rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,- sprężania gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym,- uruchamiania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli różnego rodzaju gazami.

Zdolność produkcyjna sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, oscyluje od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości wahają się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa. Sporą zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich możliwość tworzenia wysokich ciśnień, natomiast minusami duże wymiary i masa, nieodzowność stosowania zbiorników wyrównawczych , a także zagrożenie zabrudzenia gazu olejem, używanym do zabezpieczania cylindra.

Sprężarka tłokowa składa się z korpusu, głowicy wyposażonej w zawory oraz systemu korbowego.Powietrze znajdujące się w sprężarce zostaje sprężony na skutek przemieszczania się tłoka, który przemieszczając się w dół sprawia, że zawór ( http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/systemy-mglowe-i-akcesoria/ ) ssący otwiera się a powietrze przepływa do cylindra, w następnej kolejności poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i sprężenie powietrza obecnego w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje wytłoczone za pośrednictwem zaworu tłocznego. Biorąc pod uwagę charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze informacje na temat urządzeń wykorzystywanych do sprężania i filtracji powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz.