
Sprężarki tłokowe są stosowane zwłaszcza w przemyśle, w charakterze maszyn sprężających, które jest stosowane do:
– napędzania urządzeń pneumatycznych, wykorzystywanych m. in. w górnictwie czy budownictwie, – rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,- sprężania gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym,- uruchamiania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli różnego rodzaju gazami.
Zdolność produkcyjna sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, oscyluje od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości wahają się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa. Sporą zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich możliwość tworzenia wysokich ciśnień, natomiast minusami duże wymiary i masa, nieodzowność stosowania zbiorników wyrównawczych , a także zagrożenie zabrudzenia gazu olejem, używanym do zabezpieczania cylindra.
Sprężarka tłokowa składa się z korpusu, głowicy wyposażonej w zawory oraz systemu korbowego.Powietrze znajdujące się w sprężarce zostaje sprężony na skutek przemieszczania się tłoka, który przemieszczając się w dół sprawia, że zawór ( http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/systemy-mglowe-i-akcesoria/ ) ssący otwiera się a powietrze przepływa do cylindra, w następnej kolejności poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i sprężenie powietrza obecnego w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje wytłoczone za pośrednictwem zaworu tłocznego. Biorąc pod uwagę charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.
Szersze informacje na temat urządzeń wykorzystywanych do sprężania i filtracji powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz.