Spokojny urlop w Gąskach

Gąski to wieś turystyczna znajdująca się na wybrzeżu zachodnim, w okolicach Mielna. Należy do najbardziej zacisznych polskich kurortów nadmorskich, dlatego też decydując się na to miejsce na odpoczynek nad morzem można liczyć na wypoczynek w ustronnej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to kolejny atut dla wczasowiczów, którzy okazjonalnie chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą ilością barów i dyskotek.

wczasy nad morzem

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach mieści się druga co do wysokości w naszym kraju latarnia morska (pięćdziesiąt jeden metrów). Obiekt zbudowany w 1878 r. został otworzony do odwiedzania.

Na tej stronie są bardzo fascynujące informacje, lecz gdy chcesz dowiedzieć się więcej, odszukaj ponadto (https://www.restauracja-laura.pl/restauracja) pozostałe dane, które są dostępne tutaj.

Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się zachwycająca panorama wybrzeża – zobaczyć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części mieszczą się sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Prócz samej latarni znajdują się tu również zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, że w pobliżu latarni występuje zielona, uzdrawiająca glinka, którą stosuje się do kąpieli, okładów, a nawet do picia. Kolejnym najbardziej ciekawym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” znajdujący się w parku, 900 m od linii morza. Pałac wzniesiony w 2 połowie XIX w.

Nie zapominaj – zawsze bądź zorientowany. Z tego powodu zachęcamy Cię do przeczytania nowego artykułu, który znajduje się pod wskazany linkiem. Nie pożałujesz!

pełni aktualnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wczasowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni mniej więcej 6,7 ha. Rosną tu m.in. buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek podróżników przyciąga głównie rozległa, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich lub też skorzystać z rozmaitej propozycji sportów wodnych.

Najbardziej znanym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski oznaczony kolorem czerwonym, o długości około 39 km. Trasa wiedzie urlopowiczów przez następujące etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Ciekawy jest fakt, iż wspomniany szlak stanowi część międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta rozpoczyna się we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest troszeczkę dłuższy – pięćdziesiąt cztery kilometry i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a w trakcie jego przemierzania zobaczyć można liczne zabytki historyczne a także przyrodnicze.

***Kompletną propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście w Gąskach można odszukać w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:

– Gąski noclegi- Gąski domki letniskowe- odpoczynek 2015 (sprawdź).