Programowanie niekoniecznie na etacie

Pytanie, które widnieje w temacie mojego tekstu, jest niebywale istotne dla każdego człowieka, który chce zarabiać jako informatyk. Muszę od razu podkreślić, że praca na etacie i wolny zawód posiadają solidne wady i plusy. W dalszej części tekstu wymienię jasno atrybuty tych rodzajów zatrudnienia.

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl
Informatyk (polecam http://opolkom.pl/) na stałym zatrudnieniu nie boi się o pensję. Systematycznie dostaje na konto przelewaną sumę. Firma odprowadza za niego składki socjalne – np. na emerytury. informatyk freelancer ma zdecydowanie gorszą sytuację. Kontrakt o dzieło nie zakłada żadnych składek na ZUS i emeryturę. Jego zarobki są nieregularne i zależne najczęścieściej od szczęśliwego trafu. freelancer może ucieszyć się tym, że jego dochód jest korzystniej opodatkowany. W sytuacji wykonia oryginalnych utworów (programy), połowę dochodu liczy się jako koszt uzyskania. Tak przewiduje dzisiejsze prawo podatkowe i trzeba mieć nadzieję, że ten stan przetrwa wszelkie cięcia.

E-biznes, internet

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Freelancera nie dotyczą ustalone godziny pracy. Pisze, gdy sam zaplanuje. Nie musi opuszczać mieszkanie, może wygodnie sobie zasiąść przed własnym komputerem i nie zawracać głowy dress codem. Człowiek na etacie jest zmuszany do meldowania się w firmie rano i jest permanentnie kontrolowany przez przełożonych. Dodatkowo w wielu przedsiębiorstwach obowiązuje konkretny strój. Ciągły nadzór nad postępami w pracy posiada jednak dużą korzyść. Programista wolny czasem wpada w kleszcze utraty motywacji. Nie wszyscy potrafią sobie poradzić z wyrysowaniem indywidualnego schematu roboty. Brak motywacji skreśla pracę jako freelancer. To brutalna prawda, którą wszyscy są w stanie przyjąć do wiadomości.
W momencie, kiedy wstawiasz w wyszukiwarkę frazy typu „praca programista lub „wynajmę informatyka” uważnie sprawdź proponowany kontrakt. Dokładnie rozważ, która z opcji wykonywania zawodu tobie pasuje i nie skapituluje z indywidualnymi predyspozycjami.
Źródło: Itkontrakt.pl