Rodzinne wczasy w Tatrach

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechami typowo alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem skupisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskichwierzchołków to około dwa tysiące trzysta metrów, długość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, z kolei szerokość sięga 30 km sprawiając z nich miejsce z przyjemnością wybierane na odpoczynek dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry w całości podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeśli interesuje Cię omawiany artykuł, bez wahania przeczytaj dodatkowo inne warte zapoznania się wpisy – na pewno również Cię zaabsorbują.

Brzegi strumieni a także wyloty wielkich dolin tatrzańskich, zatem najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Odrobinę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a potem w hale, czyli łąki używane do wypasu owiec.

Tatry są zbyt niskie i mają zbytnio spadziste stoki, by mogły tam być lodowce (źródło). Pozostałością po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano przepiękne schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. Ażeby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wybrać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, rozmaite formy naciekowe. Obejrzeć można również Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na terenie Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko na nogach lub na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj fantastycznie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około 230 km i ma do zaoferowania niezapomniane panoramy na góry. Bardzo dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu mieści się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Warto też zdobyć Giewont, którego również roztacza się przepiękna panorama Tatr. Trzeba powiedzieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (czytaj tutaj więcej).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Bajecznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz teraźniejsze atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie gości.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, kliknij ten link – to naprawdę świetne omówienie (https://naturalhotel.pl/wesela) tego tematu. Koniecznie to przeczytaj!

Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej zrobione na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, pośród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską trzeba przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się fantastyczna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego warto udać się w sierpniu, kiedy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.