Obligacje korporacyjne – sposób na zysk

Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Polska ze stabilnym wzrostem PKB i malejącym długiem wyróżnia się na tle Europy. Oznacza to, że obligacje skarbowe mogą się pochwalić większym wzięciem i budzą zaufaniekupujących, a obligacje komunalne dają niezłe zyski. W tym krótkim tekście opiszemy trzy rodzaje obligacji, bo ten rok to perfekcyjna okazja, by zainwestować i bez ryzyka pomnożyć swoje pieniądze.

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które emituje rząd. Pieniądze uzyskane w ten sposób służą do uzupełniania deficytu w finansach państwa i obsługi dawnych wierzytelności. Spokojny okres w Polsce oznacza, że inwestycja w nie wydaje się godna zaufania, bo państwo na pewno w przyszłości będzie wypłacalne. Wypuszczane są dwa rodzaje obligacji skarbowych – oszczędnościowe (wyłącznie dla osób fizycznych) i rynkowe, przejmowane zwykle przez firmy. Obligacje skarbowe posiadają określone czasy wykupu, od 2 do 10 lat. Oznacza to, że po upływie konkretnego czasu państwo jest zmuszone do odkupienia od właścicieli tych dokumentów.

Jeżeli pragniesz rozszerzyć swoją wiedzę z wybrany temat, to namawiam do mej strony. Trzeba wejść w moje łącze (http://www.foliograf.pl/blokowe-litery-podswietlane/) i gotowe.

A w międzyczasie możemy nimi obracać na rynku finansowym. Oprocentowanie bywa również zmienne, zależne od lat wykupu i od czasu emisji.

Obligacje korporacyjne to również papiery wartościowe, w których wypuszczający (przedsiębiorstwo) zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej (przez nabycie papierów) kwoty i dodatkowo do wypłaty procentów zysku lub też np. zamiany obligacji na udziały, nadania prawa pierwokupu itp. Jest to uzależnione jedynie od umowy zawieranej w czasie zakupu obligacji. Takimi papierami wartościowymi zezwala się obracać na rynku giełdowym, dokąd są dopuszczane do spekulacji przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Listy zastawne są wypuszczane ekskluzywnie przez banki hipoteczne. Mają dwa typy: listy hipoteczne i listy publiczne. Różnią się od siebie tym, że listy zastawne publiczne są zabezpieczane przez szczególne instytucje, takie jak Skarb Państwa czy NBP.