Dlaczego należy kształcić się przez całe życie? Co dzięki temu można zyskać, jak nasze życie może się odmienić?

Na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest zbyt późno, zdajemy się myśleć, gdy spotykamy następne dokształcające kursy, szkolenia i pozostałe typy edukacji. To jest istotnie prawda. Nauka musi istnieć przez cały czas, lecz nie taka w rodzaju szkolnej, którą przecież nie każdy dobrze wspomina, powinna być zaś ciągle obecna w naszych postanowieniach. Przecież nic nie tracimy, gdy poznajemy nowe rzeczy, co więcej, to oznacza, że potrafimy więcej, korzystniej sobie radzimy, maksymalizujemy swoje kwalifikacje. I nawet nie jest ważne czy mowa o kursach, szkoleniach czy warsztatach, każdy rodzaj dokształcania jest odpowiednia i procentuje na całe życie.

egzamin

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd też czy mówimy o czymś takim jak przykładowo kursy rysowania czy kursy maturalne w Legnicy, to zaraz przychodzą same dobre wspomnienia. Tym bardziej istnieją ciepłe słowa o kimś, kto mieszka w małym ośrodku miejskim lub na wiosce i pomimo trudności stara się dokształcać – oferta na Oczywiście, takie kłopoty to z pewnością dojazd do większego ośrodka miejskiego, problemy komunikacyjne (czasem trudno gdzie się dostać), pieniądze, jakie trzeba stracić i czas, tak ważny, lecz jednakże przeznaczany na tego typu aktywność. Bardzo pozytywnym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, w których zajęcia mają osoby starsze.

To rewelacyjny przykład na to, że na naukę nigdy nie jest za późno, a to czy zdecydujemy się na taką próbę jest zależne jedynie od nas samych. Z drugiej strony mamy kursy tworzone dla młodych osób, które zamiast radować się na tą możliwość nie chcą korzystać z tego typu edukacji. Czemu tak jest?

matura

Autor: jansun
Źródło: http://www.sxc.hu

Dość często wynika to z niedopasowania edukacyjnego, braku przydatności kursów do realności rynkowej. W większości jednakże przypadków przeważa inny czynnik, a mianowicie brak nawyku kształcenia się. Skoro nie zdobywamy go w szkole, gdyż nauczyciele nie są w stanie nas zachęcić do nauki, nie zdobywamy go w domu, gdyż nie ma atmosfery naukowej, to trudno samemu się zaprzeć i to zmienić.

Niekiedy potrzebne jest pewne wydarzenie, jakaś potrzeba zmiany życia, często natomiast pasja, jaką odkryliśmy zachęca nas, żeby zapisać się przykładowo na kurs rysowania czy zajęcia podczas jakich uczymy się renowacji mebli. Możliwości jest wiele, ale najbardziej potrzeba naszego zdecydowania.