Sprężyny są wszędzie

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Należy tylko porozglądać się dookoła, by wskazać”wyliczyć choćby parę przedmiotów, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.

A kanapa? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtego okresu znacznie i teraz kanapy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez kłopotu, gołym okiem zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.