Jak wygląda terapia osób uzależnionych od narkomanii?

Leczenie narkomanii to prawdziwe wyzwanie, zarówno dla człowieka uzależnionego, jak i dla specjalistów trudniących się takim leczeniem. Nasz ośrodek proponuje profesjonalną terapię dokładając wszelkich starań, by pomóc pacjentowi w wyjściu z uzależnienia. Na czym w takim razie polega terapia osób uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszej kolejności leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksykacji pozwalającej na pozbycie się z organizmu substancji odurzających. Kolejnym stadium jest wielotygodniowy program terapeutyczny, podczas którego uzależniony musi zachować wstrzemięźliwość. Jest to główny wymóg przystąpienia do terapii. Terapia przynosi najlepsze efekty, jeżeli jest przeprowadzana w warunkach stacjonarnych. Pacjent znajduje się pod bezustanną opieką, zaś oddziaływania terapeutyczne są w miarę możliwości mocno intensyfikowane przynosząc pożądane rezultaty.
Terapia (więcej w serwisie) leczenia narkomanii składa się m.in. z terapii indywidualnej oraz terapii w grupie.

Czy zainteresował Cię nasz artykuł? Jeśli odpowiesz twierdząco, to idź dalej centrum terapii kręgosłupa wrocław i przeglądnij tam nowe frapujące wątki. Nie zwlekaj!

Terapia w grupie pokazuje osobie uzależnionej, że nie tylko ona chce rozprawić się z tym trudnym problemem. Posiadając pomoc innych uczestników i dowiadując się o ich przeżyciach łatwiej jest wydostać się z uzależnienia. W czasie terapii szczególnie istotne jest, by uzależniony uporządkował wszystkie swoje sprawy odnośnie stosunków z rodziną, życia uczuciowego czy zdrowotnego.

Może to zdecydowanie przyspieszyć powrót do normalnego życia. Ponadto musi nastąpić zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Należy pokazać jej ujemne skutki, które spowodowało uzależnienie. Pacjent dowiaduje się, w jaki sposób wrócić do normalnego życia, radzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, organizować czas oraz odmawiać. Terapia w warunkach stacjonarnych nie jest jednak końcem drogi, a dopiero początkiem. Następnie konieczna jest terapia ambulatoryjna, w czasie której pacjent wprowadza zmiany w życie, bierze udział w leczeniu indywidualnym, warsztatach tematycznych i znajduje się w grupie wsparcia. Faza ta może trwać nawet kilkanaście miesięcy, toteż jej program jest dostosowany do aktualnych oczekiwań i możliwości uzależnionego, aby stale czuł opiekę, analizował swoje kłopoty wraz z terapeutą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie uzależnień nie jest proste, ale bez wątpienia może przynieść pożądane efekty.