Filmowanie z wysokości i dlaczego?

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. ciągnących się armii lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych pamiętamy na dłużej. Uchwycenie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, ale nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne kadry to też kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają następne spoty promujące miasta, w których korzysta się z usług firm filmujących i fotografujących z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne posiadają wmontowane kamery cyfrowe do ujmowania momentów z powietrza. Cena usług „powietrzno-plenerowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (ruchliwe – powolne).

Te informacje wciągnęły Cię kompletnie? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej (https://mariuszboruch.pl/uslugi/prawo-rodzinne/) danych na pozostałych stronach – odnajdziesz je, klikając w link znajdujący się poniżej.

Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia transportu sprzętu na plan kręcenia.Najistotniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie ślubów Kraków spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Stąd też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz również one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.

Działalność zleceniodawców oferujących filmowanie z powietrza to standardowa działalność z fakturami i umowami o zlecenie lub dzieło. Kręcenie z przestrzeni powietrznej jest cenne, wiele też kosztuje samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność podniebnej reżyserii firmy muszą uzyskać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego z siedzibą w Warszawie.
Z niecodziennych ujęć korzysta wiele podmiotów podróżniczych i reklamowych. Ogromne i rozłożyste horyzonty wiszą na przydrożnych billboardach, w elementach produktów deweloperskich, czy biurach podróży.