Filmowanie z wysokości i dlaczego?

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. ciągnących się armii lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych pamiętamy na dłużej. Uchwycenie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, ale nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne kadry to też kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają następne spoty promujące miasta, w których korzysta się z usług firm filmujących i fotografujących z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne posiadają wmontowane kamery cyfrowe do ujmowania momentów z powietrza. Cena usług „powietrzno-plenerowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (ruchliwe – powolne). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia transportu sprzętu na plan kręcenia.Najistotniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie ślubów Kraków spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Stąd też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz również one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.

Działalność zleceniodawców oferujących filmowanie z powietrza to standardowa działalność z fakturami i umowami o zlecenie lub dzieło. Kręcenie z przestrzeni powietrznej jest cenne, wiele też kosztuje samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność podniebnej reżyserii firmy muszą uzyskać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego z siedzibą w Warszawie.
Z niecodziennych ujęć korzysta wiele podmiotów podróżniczych i reklamowych. Ogromne i rozłożyste horyzonty wiszą na przydrożnych billboardach, w elementach produktów deweloperskich, czy biurach podróży.