Jak powstały lampy stołowe?

Niewielu z nas ma świadomość, jak długą drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do obecnego kształtu. Można powiedzieć, że opanowanie ognia to symboliczny moment narodzin cywilizacji. Ludzie pozbyli się lęku przed nocą i chłodem i rozwój ruszył z miejsca. Światło zawsze miało ogromną rolę w rozwoju.

Przez wieki udoskonalano techniki oświetleniowe, zjawisko trwa nawet do dziś. Popatrzmy na streszczoną historię światła.Wszystko zaczyna się od podpalonego kawałka patyka. Potem pochodnie ulepszano, wsadzając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których nalewano łój. Razem z knotem konstrukcja ta była prymitywną świeczką. W starożytnych cywilizacjach wynaleziono lampki oliwne. Nalewano ciecz z oliwek do różnego kształtu pojemników i dodawano knot, zazwyczaj stworzony po prostu z kawałka liny.

Nasz wpis wydaje się być naprawdę ciekawy? Wierzymy więc, że przypadnie Ci do gustu także moja strona internetowa (https://gpi-tanks.com/pl/produkty/zbiorniki-cisnieniowe/), gdzie jest wiele rzetelnych szczegółów.

Zobacz też W lampach używano też tranu. Zobacz W Wiekach Średnich używano głównie pochodni i świec. Świeczki robiono z wołowego tłuszczu. Znano je już dużo wcześniej, jednak czas największego ich upowszechnienia nastał po upadku cywilizacji rzymskiej. Jest to związane z przydatnością ich do czynności religijnych, co dzieje się również współcześnie.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Prawdziwa rewolucja nadeszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pionierską lampę naftową. W tym samym czasie zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, mimo to zwykle używanych do oświetlania ulic. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są rozpalane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego momentu należy liczyć początek trwającej wciąż ery elektryczności i spowszednienia światła. Zastanówmy się, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i drogimi udogodnieniami, dziś to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Współcześnie kupując lampy stołowe, świeczniki i kinkiety zwraca się uwagę przeważnie na wygląd. Tak wiele się zmieniło od ery podpalonego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie