Do czego można wykorzystać fotografie z samolotu?

Zdjęcia lotnicze to ogólne określenie. Prawdę mówiąc nie ma jednoznacznej definicji określającej ten rodzaj fotografii. Technicznie rzecz określając są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity albo samolotu, płatowca ale także każdego innego sprzętu potrafiącego sfotografować ziemię z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Przyrządem tym może stać się np. paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie dotyczy zakaz lotu ponad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu używany podczas fotografowania miast czy też miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Balonem można realizować fotografie z wysokości od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat zawieszony pod balonem helowym sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. Realizowane za pomocą balonu zdjęcia (zobacz więcej pod adresem http://angelka.pl/) z powodzeniem można łączyć tworząc panoramy. Taka sesja fotograficzna za pomocą latawca lub balonu helowego może trwać w jednym miejscu do kilku godzin, wobec tego jest to idealna metoda do dokumentowania wszelakich imprez typu masowego.

Miano zdjęcia lotnicze niejednokrotnie jest używane zamiennie z mianem zdjęć z perspektywy ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, ponieważ ten pierwszy rodzaj zdjęć prezentuje obszar pod prostym kątem w stosunku do ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia wykonane pod mniejszym kątem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza realizowane są w wielu zamysłach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

przedstawiania zamierzanych inwestycji na tle zrealizowanych już obiektów, ukazują sposób ukształtowania terenu, pomagają utworzyć różne projekty. Fotografuje się w ten sposób także przeróżne nieruchomości, dzielnice miast, domki jednorodzinne, obiekty handlowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, dworki, a nawet wykopaliska archeologiczne oraz wszelkie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie pomocne są podczas budowy bowiem można widzieć nie tylko działkę nabyty pod budowlę ale także z pomocą zdjęć z powietrza zilustrujemy szczegółowe etapy naszej budowy. Tego typu fotografią zajmują się wyspecjalizowane zakłady fotograficzne. Niejednokrotnie one same konstruują własne oktokoptery. Ich ceny są przeróżne, uzależnione przede wszystkim od wykorzystywanego nośnika i typu zadania.