Biofeedback czyli jak wykorzystać siłę umysłu

Czasami wydaje się nam, że działamy w zwolnionym tempie. A przecież mieliśmy tyle zrobić! Działać w pracy, na wykładach, szybciej przyswoić obcy język. Co powinniśmy zrobić?

terapia

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczajnie: trenować umysł! Ale… jak to robić? Bez obaw, coraz więcej gabinetów psychologicznych oferuje specjalny trening, tzw. biofeedback.

Metoda nie jest nowa. Amerykańscy naukowcy wymyślili ją w latach 60.oferta jezioro białe domki do wynajęcia jezioro białe domki do wynajęciaDzięki niej, piloci mieli sprawniej przyswajać nowe informacje i błyskawicznie reagować na niebezpieczeństwo. Z czasem okazało się, iż trening kryje masę innych zastosowań. Obecnie trening to metoda wspomagająca zakres działań specjalistów: psychologów, psychiatrów i neurologów, ale również specjalistów innych dziedzin medycyny np. kardiologów.

Na jakich działaniach opiera się biofeedback? W trakcie odbywania seansu psycholog przymocowuje do naszej do głowy czujniki rejestrujące fale mózgowe. Dostarczają one do komputera dane na temat pracy mózgu. Na monitorze widać wykresy, które na bieżąco ulegają zmianom. Powinniśmy spokojniej oddychać, zrelaksować, by mieć wpływ na zapis, a tym samym na procesy fizjologiczne swojego organizmu. W konsekwencji może ulepszyć nie tylko jakość naszego życia, ale też korzystnie wpływać na samopoczucie.

pomoc

Źródło: flickr.com

Metoda biofeedback wskazana jest:* Dla osób szczególnie aktywnych zawodowo – wzmacnia pamięć i koncentrację. Wzmacnia odporność na stres i długotrwały wysiłek umysłowy* Przy problemach neurologicznych – m.in. w zaburzeniach w uczeniu się, migrenach, zmęczeniu, depresji, uzależnieniach, anoreksji.

* Dla osób starszych – wzmacnia pamięć, jest pomocna w chorobie Parkinsona, początkowych stadiach Alzheimera, po udarach mózgu.
* Dla dzieci – w dziecięcym porażeniu mózgowym, dysleksji i dysgrafii, zespole Aspergera.

Dzięki uporządkowaniu współdziałania obu półkul myślimy sprawniej i potrafimy uczyć się bez dużo efektywniej. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i – co ważniejsze – właściwie nadzorowana przez specjalistę nie ma żadnych ubocznych skutków. Z tego powodu, jeżeli jesteśmy ciekawi w jaki sposób zwiększyć potencjał swojego umysłu, jak pomóc sobie w leczeniu uporczywych schorzeń oraz nadążyć za wyzwaniami dzisiejszych czasów – terapia biofeedback jest właśnie dla nas!