Jastrzębia Góra – doskonałe miejsce podróży na wypoczynek 2014

Jastrzębia Góra jest częścią miasta Władysławo, znajdującego się u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez polskich wczasowiczów na wakacje nad morzem Bałtyckim. Symbolem Jastrzębiej Góry jest efektowny klif, który osiąga wysokość do trzydziestu trzech metrów nad poziomem morza U jego stóp położona jest szalenie urozmaicona plaża – od wschodu kamienna i piaszczysta od zachodu.

Morze, plaża

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej największą atrakcję, którą powinno się ochraniać, z drugiej jednakże przeszkodę w dostępie do morza Bałtyckiego. Już wcześniej problem ten próbowano rozstrzygnąć budując wieżę wyciągową, która transportowałaby wczasowiczów na dół i w górę. Wieża funkcjonuje 5 lat, wożąc rocznie ok. 60 tys. ludzi.

Ciekawe fakty o tym obszarze tematycznym zdobędziesz w różnych serwisach, ale znacząca witryna (http://hotelaqua.pl/hotel/pokoje) jest tylko jedyna! Sprawdź nas!

W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku runęła, w konsekwencji niszczącej działalności morza i aktualnie na plażę prowadzi trzysta stromych stopni. Osoby, którym przechadzka po schodach sprawia trudność, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta lub znajdujących się dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której znajdują się sklepiki, knajpki i kawiarnie, a także plac z fontanną. Zakończeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Należy podkreślić, iż Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią naszego kraju. Skrajny punkt symbolicznie został zaznaczony obeliskiem określanym „Gwiazdą Północy”. Prawdziwy ekstremalny punkt mieści się na plaży, nieco bardziej na północ od symbolicznego.

Kompletną propozycję noclegów na wypoczynek 2014 w Jastrzębiej Górze można odszukać tutaj:

Najbardziej starodawną częścią Jastrzębiej Góry jest ulica Bałtycka, gdzie znajduje się sporo starych budynków. To tutaj powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie relaksowały się znane postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok przyciągają zwłaszcza wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej znanych można zaliczyć: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najistotniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pw. świętego Ignacego Loyoli, w którym znajduje się obraz z ilustracją świętego zrobiony w tysiąc osiemset pięćdziesiątym roku. W obiekcie sakralnym są organizowane letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego – sympatyka Jastrzębiej Góry. Istotnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, który wracał wraz z armią z niefortunnej wyprawy wojennej na Szwecję. Wąwóz ma trzysta pięćdziesiąt metrów długości, osiąga głębokość do 50 m, a jego zbocza porastają leciwe buki. U wylotu wąwozu stoi odświeżona willa, którą postawił hrabia de Rosset.

Do innych atrakcji Jastrzębiej Góry należą: przeloty widokowe awionetką bądź motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.

Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry mieści się Przylądek Rozewie, do niedawna uznawany za skrajny, północny punkt Polski. Należy zwiedzić tutejszą latarnię morską, której wysokość to blisko 33 m. Jest to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest uprzystępniony do odwiedzenia, a oprócz rewelacyjnej panoramy z jego szczytu, możemy zobaczyć w środku wystawę pokazującą ewolucję latarni morskich od starożytności po dzisiejsze czasy. U stóp latarni mieści się maszynownia a także 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz monument upamiętniający objęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 r. Przy okazji można wyjść na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć niesłychanie śliczną kamienną plażę.