Słynne piosenki muzyki rockowej

Chociaż w dzisiejszych czasach słynnych i wyśmienitych jest wiele grup rockowych, to Deep Purple i Pink Floyd są zdecydowanie tymi, które zdecydowały o historii rocka, a i współcześnie są jednymi z najczęściej słuchanych grup. Te bardzo rozwinięte brytyjskie grupy podbiły publiczność swoim niesamowitym brzmieniem, niezrównanym podejściem do muzyki i zapadającymi w pamięć tekstami.

Nie bez znaczenia jest to, że ich utwory miały w sobie ślady psychodelii, bluesu, popu i muzyki poważnej. Szczególnie Deep Purple (pierwotnie „Roundebout”) jest uważany za prekursora heavy metalu, którego zapowiedź można znaleźć w płytach Deep Purple in Rock z lat 70., z tych lat pochodzi również sławny Smoke in the Water. Nie każdy jednak ma świadomość, co było inspiracją tego jedynego w swoim rodzaju utworu rocka.

Jednego mroźnego grudniowego wieczoru w Szwajcarii Deep Purple miał nagrać swe utwory w studiu wynajętym od The Rolling Stones, które było założone w pobliżu Montreux Casino i Jeziora Genewskiego. Dzień przed planowanym nagraniem miał miejsce jednak w kasynie wystąpienie Franka Zappy, podczas którego wybuchł pożar wskutek odpalenia rakietnicy przez członka sceny. Ogień całkowicie spalił budynek, sprzęt muzyczny zespołu Zappy, zaś ci, którzy mogli zobaczyć pożar z daleka, opisywali go jako „wielki dym znad wody”. Wydarzenie stało się wprost historią powstałego utworu (szczegóły: muzyka Deep Purple).

Równie słynny pink floyd jest znany z niezwykłego (choć początkowo przez nich odrzuconego) filmu The Wall, filozoficznych tekstów piosenek i eksperymentalnych dźwięków. Początkowo odnosiło jedynie umiarkowane sukcesy w mainstreamie, później jednak – m.in. dzięki wkładowi ich leadera i wokalisty Syda Barretta – rozpoczęli karierę w rocku psychodelicznym. Sam Barrett z początku przyjechał do Londynu tylko po to, by zostać malarzem, jednak został poproszony przez Rogera Watersa o dołączenie do zespołu po tym, jak odszedł od nich poprzedni wokalista. To on zmienił dotychczasową nazwę zespołu „Tea Set” na „The Pink Floyd Sound” (później skrócony do Pink Floyd – ).

Jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj weekend dla dwojga w poznaniu – zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

Jednak po tym, jak zespół zaczął bić rekordy popularności, używki, stres i stopniowo rozwijająca się schizofrenia Barretta spowodowała rosnące konflikty z grupą, a wreszcie – całkowitą niemoc podczas ataku katatonii na jednym z występów. Po tym zdarzeniu coraz rzadziej był w stanie grać, mimo że był obecny na koncertach. Jest prawdopodobne, że jego zachowanie i odległe spojrzenie dały początek znanemu Comfortably Numb. Z całą pewnością stanowił istotny wątek historii The Wall. Pink Floyd do teraz cieszy się niezwykłą popularnością oraz posiada nadzwyczajne rzesze fanów na całym świecie.