Dobre i złe właściwości pościeli z wełny

Profesjonalnej jakości pościel wełniana wytwarzana jest z wełny owiec australijskich zwanych merynosbądź z runa wielbłądów. Wybór pościeli jest duży. Najpopularniejsze jednak to merynos, kaszmir i kamel. Nazwy pochodzą od rodzaju wełny, z jakiej została pościel zrobiona – merynos to wełna owcza, kaszmir to kozia i kamel jak sama nazwa mówi to wełna wielbłądzia.

W odróżnieniu do pościeli zawierającej pierze, pościel wełniana przepuszcza powietrze, dlatego też organizm może bez trudności oddychać przez skórę. Sama wełna posiada duże właściwości higroskopijne to znaczy, że ma bardzo dużą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dzięki temu pościel ta zimą ogrzewa a porą letnią nienie pozwala, aby organizm się przegrzał i spocił. Co więcej wełna pokryta jest naturalną lanoliną, innymi słowy naturalnym tłuszczem z gruczołów łojowych owiec, która jest pomocna w likwidowaniu grzybów, pleśni, roztoczy, drobnoustrojów czy też wirusów. Sprawia ona także, że brud nie wnika w głąb włosa. Toteż jest ona doskonałą pościelą dla alergików. Można powiedzieć, że jest to pościel hypoalergiczna. Takie poduszki czy też kołdry antyalergiczne są bardzo cenione przez użytkowników.

W sieci znajdziesz dużo niezwykle interesujących artykułów – jeżeli masz ochotę poznać następny – sprawdź na stronie (https://rolety123.pl/marki-oferta-rolety-moskitiery-plisy/) a nie będziesz żałować!

Kolejną zaletą pościeli wełnianej jest to, że nie dopuszcza ona do wytworzenia się odparzeń albo odleżyn. Ma ona ponoć także właściwości zdrowotne takie jak łagodzenie nerwobólów, bólów pourazowych czy też bólów stawów kończyn. Wyroby z wełny to nie wyłącznie pościele do sypialni. To mogą być również pledy, kamizelki, kapcie, poduszki ogrodowe śpiworki przeznaczone dla bobasa.

Zasadniczym minusem pościeli wełnianej jest jej wartość. Komplet takiej pościeli wynosi kilka tysięcy złotych i nie każdego na nią stać. Kolejną wadą jest to, że nie powinno się jej prać w pralce. Trzeba ją prać ręcznie używając płynów w których skład wchodzi lanolina. Aby zachować jej czystość pierzemy ją dwa lub trzy razy na rok. Suszymy ją w pozycji rozłożonej w przewiewnym , ale nienasłonecznionym pomieszczeniu. Również wypada pamiętać o konserwacji. Wykonywać ją trzeba, co miesiąc. Do spryskiwacza do okien dodajemy około 100 ml lanoliny i 900 ml wody. Tak przyrządzonym roztworem moczymy pościel i po około 5 minutach ściągamy ścierką powstałą pianę.