Zarobek za granicą. Jak się tam dostać?

Otwarte granice Unii Europejskiej dały wiele możliwości osobom, które szukają pracy. Pracownik szukający pracy fizycznej może zarobić w krajach zachodnich do kilku razy więcej, niż za wykonanie tych samych czynności w Polsce. Perspektywa tak wysokiego dużych pieniędzy przyciąga wielu pracowników fizycznych do państw takich jak: Holandia, Niemcy, Belgia lub Szwecja. Liczba ludzi chętnych do pracy zwiększa się wraz z obiecywanymi zarobkami, toteż najkorzystniejsze oferty znikają z biur pracy jako pierwsze. Ze względu jednak na znaczny dystans, większość ludzi wyjeżdżających w celach zarobkowych decyduje się na znalezienie zatrudnienia w państwach sąsiednich z Polską. Największą popularnością cieszą się więc Niemcy.

renault trafic

Autor: M 93
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego akurat Niemcy?
Oprócz fizycznej odległości, bardzo istotnym czynnikiem decydującym o wyjeździe do konkretnego państwa są koszty egzystencji oraz transportu – przewozy do Niemiec Legnica. Skandynawia mogłaby się wydawać idealnym wyborem, gdyż firmy są tam w stanie zaoferować pracownikom fizycznym nawet kilkanaście euro za godzinę pracy. Haczykiem są jednak koszty życia – nawet kilka razy wyższe niż w pozostałych krajach europejskich. Potencjalne oszczędności są więc kwestią bardzo wątpliwą. Niemcy oferują raczej niezbyt wysokie koszty życia, co umożliwia oszczędzanie otrzymanych pieniędzy. Obcokrajowcy zwykle przeznaczają zaoszczędzone pieniądze na remont domu w Polsce lub (fosforowanie) pomoc dla bliskich pozostałych w Polsce.

Emigracja – jak zacząć
Najlepiej jest rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia jeszcze przed przeprowadzką do danego kraju. Oferty można znaleźć w agencjach pracy, które posiadają swoje filie w większych ośrodkach miejskich. Biuro pracy jest niezwykle pomocne dla emigranta, który wyjeżdża po raz pierwszy. Takie biura poza zapewnieniem miejsca zamieszkania w hotelu pracowniczym, mogą oferować również przewozy do Niemiec Wrocław, Holandii i innych krajów, oferują ubezpieczenie zdrowotne i pomoc prawną.
Wyświetl większą mapę

Tego rodzaju usługi niestety są dość kosztowne, a nocowanie w hotelu pracowniczym może się wiązać z brakiem komfortu. Jest to jednak znacznie bezpieczniejsze, niż wyjazd w obce miejsce bez gwarancji miejsca zamieszkania i pracy. Przed podróżą warto sprawdzić opinię o danym biurze pracy, może się bowiem okazać, że potencjalny pracodawca jest nieuczciwy.