Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Gdy sto dziesięć lat temu sprytni Wilbur i Orville Wright mieli swój słynny lot, nikt nie wiedział, że rozpoczyna się nowa doba w historii ludzkości. Oto człowiek wzleciał w nieboskłon, realizując ogromne marzenia całych pokoleń. Potem postęp technologiczny rozwijał się prężnie – podczas Wielkiej Wojny samoloty stały się po raz pierwszy sprzętem do zabijania.

autostrada

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następujących latach maszyna do latania była nieustannie modyfikowana, kolejne egzemplarze pokonywały niebotyczne rekordy.

Jeśli ten materiał okazał się dla Ciebie ciekawy, nie czekaj i przeczytaj szczegóły tutaj wypożyczalnia sprzętu narciarskiego białka tatrzańska – przeczytasz jeszcze bardziej precyzyjne informacje.

W okresie powojennym opracowano technologię odrzutową, która zastąpiła benzynę w silnikach samolotów. 50 lat po pionierskim locie Armstrong postawił stopę na Księżycu.

Teraz lot to generalnie najlepszy środek podróży. Oprócz tego nic nie może osiągnąć szybkości, z jaką leci samolot. Z tej przyczyny rzesze osób na całym świecie latają samolotami. Na pewno każdy z was zobaczył kiedyś w telewizji straszliwe materiały filmowe z miejsc katastrof lotniczych.

Niebo pocięte samolotami

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy Polacy byli zszokowani, gdy pod Smoleńskiem spadł na ziemię samolot z masą poważanych postaci z krajowej polityki. Takie doświadczenia mogą podsuwać lęk, że lot jest czymś groźnym. A to błąd – według analityków samolot jest najmniej ryzykownym medium transportu.

To fakt, że jak następuje wypadek, to mało kto ma szansę ujść z życiem, jednak takie rzeczy występują bardzo rzadko. To nie lot groźny, lecz podróżowanie samochodem. Na naszych trasach co roku giną setki podróżnych, a wypadki lotnicze następują bardzo rzadko.

Poza tym technika poszła tak do przodu, że teraz jest silnie bezpieczny. W zasadzie wydaje się, że najbardziej podróży powietrznej boją się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie latali. Po pierwszym przelocie lęk najczęściej mija – tak zresztą pewnie mieli bohaterscy bracia Wright, którzy sto dziesięć lat temu wymyślili maszynę odmieniającą życie. Na dobre!