Samochód to więcej niż maszyna

Marzeniem większości miłośników czterech kółek jest pojeździć super szybkim samochodem. Adrenalina, wrażenia, brawura – te doznania mogą mocno przyciągać. Kto nie chciałby pędzić nowym Aston Martin Vanquish, wspaniałym pojazdem, który w kilka sekund rozpędza się do 100km/h, choć to tylko przedsmak przyjemności jaką daje dynamiczna jazda blisko 300 km/h.

samochód terenowy

Autor: TATA
Źródło: Marubeni Motors Poland
Jeśli jest tak wielu fanów ostrej jazdy, to czy można spotkać innych? Jak się okazuje fani szybkości często chwytają za ścigacze lub dla odmiany wybierają się na jazdę po bezdrożach. Znamy też osoby, które zamiast wyścigów samochodowych, preferują wozy terenowe. Kilkudniowe wypady w nieznane mogą przynieść satysfakcję, stać się niezwykłym wyzwaniem oraz pozwalają na oderwanie od codziennych zajęć.

Taki sposób spędzenia przygody wydaje ciekawsza, zwłaszcza jeśli zorganizuje się na nią kilka osób. O jakich rzeczach powinniśmy pamiętać? Opłaca się zabrać prowiant, jakieś medykamenty, ubrania do przebrania oraz przynajmniej dwa auta. Samochody lepiej aby były zaopatrzone w kanistry z paliwem, wyciągarkę oraz dobre opony 4×4, najbezpieczniej posiadać więcej niż jedno koło zapasowe.

Aktualnie dużo SUVów to auta z napędem na dwie osie o wystarczające mocy silnika. Jak na pech nie brakuje też tanich SUVów, które z zewnątrz pięknie wyglądają, ale ich użyteczność w terenie do niczego się nie nadają. Często taki „uterenowiony” pojazd ma napęd na jedną oś, dosyć niskie zawieszenie i nadaje się jedynie do komfortowego pokonywania nierówności na drodze.
Renomowanej marki wozy terenowe nie należą do tanich.

Jeśli użyta w niniejszym artykule retoryka do Ciebie trafia, to zobacz tutaj podobne posty – one dotyczą pokrewnej problematyki.

Podobnie części nie są małe. Nawet opony do SUV zaczynają od około 450 zł za sztukę. Oczywiście są tutaj różne typy opon np. całoroczne – najmniej polecane, na lato/zima przeznaczone na normalną drogę, z bieżnikiem do jazdy w plenerze po sypkim podłożu… Inaczej mówiąc sprawy techniczne są bardziej wymagające niż przy osobówkach.

Porównując opony do wspomnianych aut, mamy spory wybór. Koszty zakupu mocno się wahają w zależności od producenta, właściwości itd. Mamy zagadkę – ile potrafią kosztować, podobnego gabarytu opony do traktora? Mogą to być duże opony, jednak nie używa się ich do dynamicznej jazdy, a konstrukcja jest całkiem prosta. Jak pokazują portale, ceny przednich opon są podobne, a nieużywane duże mogą kosztować aż 4000 zł za sztukę!