Nowe media – w jaki sposób z nimi żyć?

Wynaleźć coś z sensem w aktualnych czasach to dość spore wyzwanie. Mamy podobno ku temu wszelkie przesłanki, jesteśmy bogaci w nową technologię i w coraz większym stopniu zaawansowane sprzęty. Wiele osób pomimo tego nie może sobie poradzić z przesytem informacji, rządzi zaś szum informacyjny, w którym wszystko – czy to groźny wypadek czy bezsensowna plotka – się ze sobą miesza. Trudno jest już oddzielić coś poważnego od mniej znaczącego, co warte poznania od śmieci informacyjnych. Jak się odnaleźć w medialnym szumie?

Wielu tak nie narzeka, ponieważ uważają, że aktualnie to my sami wybieramy, co chcemy oglądać, czytać, co słuchać, czego unikać. Kiedy istniał telewizor, kilka kanałów to nam narzucano, co powinniśmy oglądać. Nadawca zarządzał, odbiorca potulnie się dostosował. Nie posiadał praktycznie żadnego manewru, nawet znikomej siły przebicia, dni mijały jak zwykle, nic się nie zmieniało.

Głośniki Creative Inspire T3300

Autor: Creative
Źródło: Creative

Aż powstał internet. W dawnych czasach na przykład, żeby znaleźć powiedzmy przedsiębiorstwo, które zajmuje się oświetleniem scenicznym musieliśmy pytać kogoś z rodziny, wertować książkę telefoniczną czy dzwonić na informację telefoniczną, z zapytaniem: czy w okolicy jest jakaś firma, która zajmuje się tym i tym, jak tak, to poproszę o numer telefonu…

Dzisiaj, gdy poszukujemy na przykład danej specjalizacji to po prostu wpisujemy w wyszukiwarkę frazę wynajem nagłośnienia, lub z innej bajki tłumaczenia symultaniczne warszawa i po chwili dostajemy tyle rezultatów, że nie jesteśmy do końca pewni, co wybrać. Nie to co w dawnych czasach, gdy mieliśmy do wyboru mniej usług, a ponadto były one w mniejszym stopniu rozreklamowane. Kiedyś reklama (kasetony świetlne) kosztowała więcej, w dzisiejszych czasach, w dobie Internetu jesteś w stanie bardzo łatwo i dość tanio dotrzeć do potencjalnych klientów.

Od kiedy pojawił się Internet zmianie uległa również równowaga sił na linii nadawca – odbiorca. W dawnych czasach to nadawca miał jedynie głos, dzisiaj dzięki rozwoju Internetu odbiorca ochoczo podłącza się do dyskusji i co więcej, ma bardziej znaczną moc przebicia. Popatrzmy choćby na znanych blogerów, ilu mają fanów i jak kreują trendy. A co z własnymi mediami, ludzie na rożnych portalach wstawiają swoje filmiki, które pobijają rekordy popularności. To wszystko jest potwierdzeniem na rewolucje w media, jakie nigdy już nie będą takie jak dawniej.