Jak działa sprężarka tłokowa

Wiele owoców inwencji bywa niedocenianych, mimo szerokiej powszechności użycia. Wszyscy słyszeli o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednak mało kto zna rolę, jaką w postępie technologicznym odgrywa skromna sprężarka.

Instalacje pneumatyczne - style=Bez maszyny, która zwiększa ciśnienie gazów , nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, suszarki do włosów i lodówki . W warsztatach nie używano by urządzeń do szlifowania, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Trzeba by było też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie używano by młot pneumatyczny, maszyny (sprawdź koniecznie – mebor) do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle pracować. Bolidy Formuły 1 nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W rurociągach nie płynąłby gaz.

Jak widać przydatność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest również wybór sprzedawanych globalnie modeli tego urządzenia. Najstarsze i najprostsze są sprężarki tłokowe, pracujące przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w sprężarce ściśnięty przez działanie tłoka, napędzanego przez silnik spalinowy. Analogicznie wspomagane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich ciśnienie tworzy się przez dwie wirujące śruby. Zbliżone rozwiązanie używają sprężarki spiralne, gdzie śruby są zastępowane przez dwie oddziałujące na siebie spirale.śruby (przeniesiony tutaj) spotkać też inne, bardziej złożone rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najczęściej w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, zaczynając nawet od najbardziej prymitywnej pompy manualnej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.