Złomowanie pojazdu – jak wykonać ją zgodnie z prawem?

Gdy jesteśmy w posiadaniu starego, niesprawnego samochodu, chcemy go sprzedać, aby nie zajmował bez potrzeby miejsca. Możemy próbować sprzedać pojazd i pobrać za niego pieniądze. Jeżeli jednak auto jest już tak stare, że nikt nie będzie chciał go nabyć, innym zgodnym z prawem wyjściem jest jego kasacja w profesjonalnych stacjach demontażu. Za zezłomowanie go w takim miejscu także dostaniemy zapłatę. Należy jednak pamiętać, że takiego typu procedura wymaga kilku formalności.

Kasacja aut

Autor: free photos & art
Źródło: http://www.flickr.com

Na terenie całego kraju są one zbliżone, dlatego też bez względu na miejscowość zamieszkania autozłom Piotrków Trybunalski, Wrocław czy Bydgoszcz – wszystko będzie przeprowadzone w takiej samej formie. Aby wykonać zgodną z prawem kasację, trzeba dokładnie sprawdzić, czy wybrana stacja demontażu pojazdów ma prawidłowe zezwolenia, które upoważniają ją do opisywanych tutaj procesów. Upoważnienia wystawiane są przez marszałka województwa, więc warto przejrzeć listę uprawnionych placówek.

Tego rodzaju dokument musi znajdować się na witrynie internetowej właściwego urzędu, na przykład jeśli interesuje nas kasacja pojazdów w Nowym Sączu, szukamy stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jeśli tego nie potwierdzimy, nieuczciwy posiadacz stacji może sprzedać pojazd, który figuruje ciągle na nasze nazwisko. Kłopot może wystąpić również, kiedy auto zostanie wykorzystane przykładowo podczas przestępstwa.

Uważasz, że opisane informacje są warte zapamiętania? Świetnie, więc na pewno szczegóły tu mikrodermabrazja szczecin zamieszczone również Cię zainteresują.

Dodatkowo możemy dostać karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za niepłacenie OC. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że wszystko przebiega legalnie możemy bezproblemowo zając się złomowaniem.

Odnajdujemy na przykład odpowiedni autozłom Olsztyn, następnie przygotowujemy odpowiednie dokumenty. Najistotniejszy jest dowód rejestracyjny, warto również posiadać umowę kupna. Jeżeli auto jest własnością przedsiębiorstwa, wtedy konieczny jest wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Warto mieć świadomość, że złomowanie nie jest płatna, jednak jeśli waga w dowodzie rejestracyjnym jest niższa od rzeczywistej, płacimy za każdy pomniejszony kilogram nawet 10 złotych. Granica błędu w wadze to 10%. Po kasacji dostajemy zaświadczenia o pozostawieniu pojazdu w stacji demontażu i unieważnienie dowodu, jak również tablic.

Kasacja pojazdów

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się złożyć wniosek o wyrejestrowanie do 30 dni po złomowaniu. W tym celu musimy udać się do wydziału komunikacji w naszej gminie.

Czy umieszczone na tej stronie (https://aircom.ag/pl/kompresory-do-foteli/) artykuły spodobały Ci się? Czujesz chęć na więcej? Zatem śpieszymy Ci przekazać, że już czekają na Ciebie nowe wątki.

Gdy samochód zostanie wyrejestrowany OC nie działa, a wszystkie nadwyżki są nam zwrócone. Warto mieć świadomość, że niezgodne z prawem złomowanie samochodu jest karalne. Są to bardzo duże obciążenia, gdyż ich kwota może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych.