Lojalni klienci

Przez kilkanaście poprzednich lat zmieniło się mocno w Polsce podejście do klienta. Nie ma znaczenia to, czego klienci oczekują, są traktowani z większą uwagą. Firmy muszą zadbać o swoich klientów, dlatego, że konkurencja w każdej branży sprawia, że osoba niezadowolona z towaru czy usługi jakiejś firmy najzwyczajniej w świecie więcej nie podejmie współpracy.

Z tego powodu o wiele większe znaczenie ma marketing marketing partnerski przykłady relacji >>tutaj<< Aby klient powrócił

Za tym pojęciem ukrywa się wiele działań, lecz każde z nich ma taki sam cel – utrzymanie klienta i zachęcenie go do kolejnego skorzystania z usług przedsiębiorstwa czy nabycia jakiegoś produktu. W dużych korporacjach istnieją nawet wyodrębnione departamenty zajmujące się wyłącznie marketingiem relacji.

Zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Działania są zróżnicowane. Różnego rodzaju karty stałego klienta, zniżki przy kolejnym zakupie albo różnorodne programy lojalnościowe. Wszytko to robi się po to żeby przekonać klienta do ponownego podjęcia współpracy. Zwykle są to karty służące zbieraniu punktów, choćby na stacjach benzynowych, w księgarniach czy w restauracjach. Zwykle są to popularne sieciówki. Spotkać też można karty, na których przybijane są kolejne stempelki. Po uzbieraniu określonej ich liczby dostajemy prezent albo – http://www.okulus.pl/ nie płacimy za usługę. Takiego typu rozwiązanie można spotkać przykładowo w salonach kosmetycznych.

Najważniejsza jest jakość

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie same programy lojalnościowe >>link do strony<< nie załatwiają sprawy. Wyłącznie, gdy usługa albo towar są odpowiedniej jakości, możemy liczyć na powodzenie takiego typu działań. Gdy firma nieodpowiednio traktuje swoich klientów albo sprzedaje produkty fatalnej jakości, żaden program lojalnościowy nie spowoduje powrotu klientów albo zwiększenia sprzedaży. Trzeba mieć to w pamięci.

Klienci obecnie są o wiele bardziej wymagający niż paręnaście czy parędziesiąt lat temu. W obecnych czasach znają swoje prawa i egzekwują je. Większość ludzi już nie ma oporów przed reklamowaniem produktów czy usług, przed domaganiem się zwrotu pieniędzy i naprawienia usterek. Trzeba pamiętać, że dobrze traktowany klient wraca. Jeśli otrzymuje usługę czy towar wysokiej jakości – poleca je innym, a to najlepsza reklama.