Na jakie czynniki zwrócić uwagę Plan treningowy – istotne aspekty

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Ten, kto kiedykolwiek uprawiał kulturystykę zdaje sobie sprawę, że prawidłowy plan treningowy to absolutna podstawa. Zidentyfikowanie celów treningu, oraz zestawienie optymalnych ćwiczeń, ich specyfikacji i intensywności daje możliwość zoptymalizowania efektów treningu oraz umożliwia dokonanie oceny postępów.

Sprawdź więcej porad w serwisie (https://swinoujscie-apartamenty.com/apartamenty/dzielnica-nadmorska) – rzucą nowe światło. Bez obaw – one dotyczą pokrewnej tematyki, zatem też Cię zabsorbują!

Tak jak w większości dyscyplin sportowych, również w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w ramach których realizowane będą wyznaczone cele, np. zwiększanie masy mięśniowej czy zwiększanie siły. Określenie celów wpływa na specyfikację treningu, czyli dobór środków poprzez które planujemy je zrealizować. Na wspomnianą konfigurację składają się takie elementy jak:

– liczba sesji treningowych w ujęciu tygodniowym,

– kolejność w jakiej mają być wykonywane ćwiczenia,

– zastosowane obciążenie,

– ilość serii wykonywanych w czasie jednego ćwiczenia,

– ilość powtórzeń wchodzących w skład pojedynczej serii,

– długość przerw między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Prawidłowe zaprojektowanie treningu oraz jego wytrwała realizacja stanowią bardzo istotne składniki, dlatego, że warunkują harmonijny rozkład obciążenia treningowego na trenowane grupy mięśniowe oraz przeciwdziałają przemęczeniu pojedynczej grupy mięśni.
Równie istotnym elementem jest dostosowanie treningu do wydolności własnego organizmu. Nie każdy organizm odpowiada tak samo na bodźce treningowe, co skutkuje różnicami w osiąganych efektach, a może także powodować przemęczenie, a nawet urazy.

Ułożenie odpowiedniego planu treningowego wcale nie jest proste, zwłaszcza w przypadku początkującego. W tej sytuacji, mamy możliwość skorzystać z pomocy trenera lub zlecić ułożenie planu firmie, która odpłatnie układa plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie odpowiednio rozplanowany a nam nie zostaje nic innego jak przystąpić do jego wykonywania.