Jak funkcjonuje Indiegogo Polska?

Portale społecznościowe mają wpływ nie tylko na sposób wykorzystywania wolnego czasu, ale dodatkowo w wielu przypadkach są źródłem, z którego czerpiemy wiadomości. Jak się okazuje, współcześnie mają wpływ również na realizację pewnych przedsięwzięć. Funkcjonują portale crowdfundingowe, takie jak Indiegogo Polska. To nowy społecznościowy model gromadzenia pieniędzy na różne projekty.

koncert

Autor: -ted
Źródło: http://www.flickr.com
Strony tego typu stają się coraz bardziej znane w sieci i coraz więcej osób je wykorzystuje. Dla „normalnych” ludzi wydają się nieraz najlepszą sposobnością na urzeczywistnianie swoich projektów, jakie wiążą się z zainwestowaniem pewnej kwoty środków. Crowdfunding znaczy w wolnym tłumaczeniu „finansowanie z tłumu”.
Na serwisie polskie indiegogo wszyscy mogą się zalogować i poprosić pozostałych użytkowników o niezbędną sumę pieniędzy. Osoby zbierające fundusze w ten sposób najczęściej nie proponują w zamian udziału w zyskach, ale odwdzięczają się na wiele innych sposobów. Niekiedy proponują np. rozmaite prezenty, w tym najczęściej związane z finansowanym projektem albo też udział w wydarzeniach itd. Każdy internauta może przelać wybraną kwotę środków, aby móc wspomóc chociaż w niewielkiej części pomysł budzący największe zainteresowanie.

W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju serwisy cieszą się wielką popularnością i wiele ludzi z nich korzysta, zarówno tych poszukujących koniecznych środków, jak również inwestujących w nowe projekty. W Polsce ten pomysł zaczyna kiełkować i z całą pewnością budzi on coraz większe zainteresowanie, czego świadectwem może być chociażby Indiegogo Polska.

Jak zbierać środki na realizację pomysłu przy pomocy tego rodzaju serwisów? Trzeba zgłosić swój projekt do serwisu np. poprzez kontakt z osobami odpowiedzialnymi za publikację. Rzecz jasna należy wiedzieć, że cele projektu powinny odpowiadać regulaminowi serwisu. Projektem mogą być zarówno produkty, jak również usługi (toalety publiczne duo) czy przedsięwzięcia. Najważniejsze, by spełniały kryteria danej platformy crowdfundingowej np. . Po zgłoszeniu swojego pomysłu, twórca najczęściej dostaje własną podstronę, gdzie można dokładnie opisać swój projekt i dzięki której da się go promować. Później już musimy czekać na zainteresowane osoby, które zechcą dołożyć się do naszego projektu.