W jaki sposób wybrać niezawodny sprzęt na wyprawę w góry?

Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska
Nasze wyjazdy są coraz częstsze i coraz chętniej decydujemy się na przeżycie emocjonującej przygody. Jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, jest podróż w nieznane, wspinanie się po górach i noce spędzone pod namiotem. Osoby które kochają dreszcz emocji towarzyszący podobnym wyprawom, to najczęściej pasjonaci, którzy za nic w świecie nie zamieniliby spartańskich warunków na najbardziej luksusowy hotel. Jednak doświadczeni turyści doskonale wiedzą, że podstawą udanej wycieczki jest właściwe przygotowanie.

Kluczowym elementem, są buty trekkingowe (zobacz tu). Zazwyczaj wędrując po skałach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną mocno obcierać stopy bądź przemakać. Niewłaściwie dopasowane obuwie, potrafi popsuć nawet najbardziej atrakcyjną wycieczkę.
Górskie szlaki ze urwistymi podejściami lub forsujące wędrówki w trudnym terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe. Cholewka sięga powyżej kostki i daje odpowiednią stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia w wyboistym terenie. Specjalistyczny sklep turystyczny, w którym nabędziemy profesjonalne obuwie i sprzęt górski, to np. The North Face.

Sklep turystyczny jest miejscem, które koniecznie musimy odwiedzić przed wyprawą. Podstawowym sprzętem, który musimy zabrać na wyprawę, jest oczywiście namiot. Jego wybór zależy od jego przeznaczenia, czyli od tego, gdzie chcemy jechać i ile osób ma się w nim zmieścić.

Udało nam się przykuć Twoją myśl tym ciekawym opisem? Rewelacyjnie. Zatem zachęcamy – kliknij w link pomoc w uzyskaniu karty pobytu i przenieś się do kolejnej witryny po detale.

Niezależnie jednak od wielkości i przeznaczenia namiotu, priorytetowa kwestią jest jego stopień wodoodporności. Namioty, mają przede wszystkim zabezpieczać nas przed wilgocią, bez względu na panująca pogodę. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej albo jedziemy autem, warto obejrzeć kuchenki turystyczne i wybrać odpowiedni model. Gorąca kawa (kawiarnia Długa) i ciepła strawa na zawołanie, zdecydowanie umilą nam każdy dzień.

Kolejnym elementem, który koniecznie musimy wziąć ze sobą jest śpiwór. Jedną z najistotniejszych cech, na jakie musimy zwrócić uwagę decydując się na zakup, jest jego kształt. Ma to przeważający wpływ na wagę oraz wielkość śpiwora, co jest bezpośrednio związane z indywidualnymi potrzebami. Zewnętrzna część „worka do spania” najczęściej zrobiona jest z tkanin sztucznych. Użycie sztucznych materiałów gwarantuje lekkość i daje ochronę przed zabrudzeniami, a w razie potrzeby śpiwory czyści się w łatwy sposób.