Wszystko co chciałabyś przeczytać o crowdfundingu. Krótka charakterystyka

Crowdfunding to coraz częstszy sposób na opłacenie kreatywnego pomysłu lub nawet rozpoczęcie działalności. Zasada działania jest prosta – należy przedstawić swoją ideę i zaoferować drobne prezenty za pomoc finansową. Jeśli osiągnie się ustalony cel, dostaje się całą zebraną sumę uszczuploną o nieznaczną prowizję. Jeśli pomysł się jednak nie powiedzie, dotacje są oddawane fundatorom. Dotować można wszystko – nowinki techniczne, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje ubrań czy grę komputerową. Najbardziej liczy się dobry pomysł, który ma za zadanie spodobać się większej ilości osób.

wykres
Pozytywnie rozpatrzone projekty
Na świecie udało się już zrealizować dużo projektów korzystających z takiego typu opłacania. Wiele z nich to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, które do zrealizowania wymagały nakładów rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona dolarów. Jeśli jednak pomysł jest oryginalny, to nie będzie to duży problem. Użytkownicy sieci WWW w szczególności upodobali sobie projekt konsoli do gier, działającej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która reguluje ciepłotę ciała. Na te pomysły udało się zebrać jednorazowo najbardziej pokaźne sumy pieniędzy.https://www.eccoholiday.com/region/bulgaria/obzor/ – eccoholiday.com/region/bulgaria/obzor/ -Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i gry komputerowe. Zaskakująco wielu muzyków wypromowało się już zbierając środki finansowe na pierwsze wydawnictwo płytowe i gwarantując sobie tym samym powodzenie sprzedaży na całym świecie, z wykorzystaniem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to.

Jeśli chciałbyś zgłębić omawiane zagadnienie też z innej perspektywy i szukasz analogicznych danych, to więcej znajdziesz tutaj (http://www.szkolagimnastyki.lublin.pl/harmonogram).

Na terenie kraju przykładem takiej postaci jest Julia Marcell, która wyprodukowała w ten sposób swoją pierwszą płytę. W późniejszym czasie trafiła pod skrzydła wielkiej wytwórni.

Finansowanie w Polsce
Crowdfunding w Polsce na razie zyskuje na popularności W kraju działa kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest ukierunkowany na odmienną działalność. Można więc dotować projekty dobroczynne, kulturalne i muzyczne, działają również portale skierowane na bardziej kreatywne pomysły. O ile jednak poza granicami Polski wiele razy udawało się uzyskać kwoty większe niż milion dolarów, o tyle tak znaczne przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w Polsce.