Dlaczego warto się uczyć języka ukraińskiego?

Przez wiele lat posiadaliśmy alergię na języki naszych wschodnich sąsiadów. Nieprzyjemnie zapisał się nam w pamięci język rosyjski, stąd też niewiele osób chciało go poznawać. Naturalnie, w dawnym ustroju był to obowiązkowy język obcy w każdej placówce oświatowej, od Bałtyku, aż po Zakopane. Ale od kiedy wywalczyliśmy niepodległość, język Puszkina, pomimo całej swojej urody, mocniej kojarzył nam się z cierpieniami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta postawa na szczęście ulega zmianie i dziś wielu młodych ludzi chce poznać język naszych mocarnych sąsiadów zza wschodniej granicy.

A przez cały ten okres lekceważyliśmy języki naszych równie bliskich słowiańskich pobratymców.

Potrzebny jest Ci link referencyjny (http://robak.konin.pl/)? Nie obawiaj się. W naszym następnym tekście znajdziesz wszystko, czego szukasz. Namawiamy!

Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie mieliśmy w zwyczaju brać ich na poważnie, zwłaszcza, że znając tylko rosyjski można się było bez trudu dogadać na terytorium całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska

Autor: felixum8888
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież język ukraiński posiada wspaniałą tradycję, także piśmienniczą. Nasi sąsiedzi zza Buga posiadają swoich wspaniałych poetów narodowych oraz mistrzów literackich, stąd też błędem jest wpychanie go do tego samego worka z językiem rosyjskim.

Uroda języka ukraińskiego to nie ostatni powód, aby się go uczyć. Z racji tego, że jesteśmy z Ukraińcami sąsiadami, rozwija się nasza relacja w sferze ekonomicznej, jak również kulturalnej. Tworzy się liczne wspólne instytucje oraz wydarzenia. Polscy biznesmeni robią z partnerami z Ukrainy mnóstwo opłacalnych interesów. Dlatego tak potrzebna jest znajomość języka ukraińskiego. Jeśli chcemy robić biznes z Ukrainą, musimy traktować ją jak poważnego partnera, który zasługuje na szacunek.

Z tej przyczyny mnóstwo młodych widzi potencjał na przyszłość właśnie w tym kraju. Z tego powodu zaczynają kierunki filologiczne albo zapisują się na kursy ukraińskiego. Jeszcze lepszym wyjściem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak Zelwak. Ten fach otwiera przed nami mnóstwo możliwości. Jest to także niezwykle intratne zajęcie. Warto przejrzeć gazety, by zobaczyć jak często poszukuje się osób ze znajomością języka ukraińskiego. Warto skorzystać z tej wyjątkowej szansy, a przy okazji poznać niezwykłą kulturę, tak nam przecież bliską.