Czas na muzykę rockową

Muzyka odgrywa wielką rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu i towarzyszy ludzkości od początków istnienia. Była tak samo rozrywką, jak i wielką sztuką. We współczesnym świecie, dzięki pojawieniu się takich przyrządów jak radio i nośników muzyki, jak na przykład płyty, a później kasety magnetofonowe, muzyka jest już dostępna dla wszystkich ludzi. Zaczęły się także wykształcać gusta muzyczne, a popularni wykonawcy mogli liczyć na tłumy oddanych fanów, którzy na koncertach śpiewali wszystkie utwory z pamięci.

the doors

Autor: Nicki Spunar
Źródło: http://www.flickr.com
Angielska grupa The Beatles była bodajże pierwszą w historii, która dostarczyła tyle skrajnych emocji. Wspaniała czwórka z Liverpoolu umiała rozgrzać do białości rzesze kobiet, które każde ich wyjście na scenę poprzedzały przeraźliwym piskiem. Była to rekordowa popularność, jak na owe lata. Według wielu zestawień członkowie z tego zespołu są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów, a ich single miały rekordowe nakłady. Po jakimś czasie Beatlesi zmienili zarówno swój wizerunek sceniczny, jak również muzykę.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy umieszczone na tej stronie informacje są dość dokładne, to zobacz źródło, które zostało wykorzystane do stworzenia tego artykułu.

Ich nagrania były co raz bardziej ambitne, a słowa piosenek- poważniejsze. Dało się również zauważyć zafascynowanie kulturą indyjską. Zespół rozpadł się po odejściu najpierw Johna Lennona, a następnie Paula McCartney’a.

Takiej samej uwielbienia doznał amerykański zespół The Doors. Grupa odnosiła wspaniałe sukcesy w głównej mierze dzięki barwnej osobie lidera grupy, Jima Morrisona. Jego głębokie, poetyckie wiersze i osobowość sceniczna zwabiała na występy wielkie tłumy ludzi. Ale The Doors to również świetna gra pozostałych członków zespołu, których instrumentalne popisy do dzisiaj ujmują fanów tej grupy. The Doors nie byli miłymi chłopcami i niezwykle często łamali różne tematy tabu. Ich światową karierę przerwała niespodziewana śmierć Morrisona.

Oba te zespoły połączyło wiele rzeczy. Członkowie tych formacji zostali chodzącymi ikonami muzyki. Ich kompozycje weszły do kanonu muzyki rozrywkowej. Na ich twórczości wzorują się następne rzesze młodych twórców, ciągle wyszukując w niej coś innego. Obie grupy do dzisiaj posiadają rzesze oddanych fanów.