Tytani muzyki rockowej

Muzyka rockowa aktualnie nie cieszy się aż taką popularnością jak jeszczekilkanaście lat temu. Niemal każdy zetknął się z rockiem w stacjach radiowych albo telewizji. Muzyka rockowa w wielu przypadkach stanowi ścieżkę dźwiękową w wielu popularnych filmach. Muzyka rockowa to rodzaj muzyki cechujący się brzmieniem, które buduje się zwykle przez gitary akustyczne albo elektryczne.

Fundamentem rocka jest także sekcja rytmiczna w skład której wchodzą perkusja oraz gitara basowa. Wielokrotnie w rocku wykorzystywane bywają też syntezatory klawiszowe. Naturalnie rock dzieli się na bardzo wiele podgatunków. Wyróżnić tutaj można między innymi glam rock, hard rock, czy pop rock. W dzisiejszych czasach młodzież poza muzyką rockową słuchają też innych rodzajów muzyki. Jednakże jeszcze kilkanaście lat temu muzyka rockowa utożsamiana była nie tylko z cięższą oraz żywą muzyką, lecz również z odmiennym ubiorem, wizerunkiem, stylem lub również sposobem bycia. Ogromna część fanów rocka wyrażało również usposobienie buntownicze.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Jednym z zespołów muzycznych, który Jedną z grup muzycznych, która odcisnęła swoje piętno na kartach historii muzyki rockowej to Deep Purple. To legendarny zespół pochodzący się z Wysp Brytyjskich, który swą działalność rozpoczął w 1968 roku w Hertfordshire. Do teraz zespół sprzedał ponad 100 milinów płyt na całym świecie, znajdując się tym samym w Księdze Rekordów Guinessa jako „najgłośniejszy zespół świata”. Zespół Deep Purple posiada w wielu krajach swych wiernych słuchaczy, którzy doceniają ich za doskonałe utwory i występy na żywo. Do największych przebojów grupy możemy zaliczyć piosenki takie jak: „Smoke on the water”, „Hush”, „Child In Time” czy „Highway Star”.

Zespołem, który jest również popularny na całym świecie jest z pewnością Iron Maiden. Grupa, która także rozpoczęła swą działalność w Wielkiej Brytanii i od niemal czterdziestu lat tworzy heavy metal. Każdy ich fan potwierdzi, że Iron Maiden to niezwykły zespół cechujący się zarówno ostrymi riffami jak i harmonijnymi solówkami na gitarach, a także niemal operowym wokalem.

Godny odnotowania może być fakt, że Iron Maiden w składzie posiada aż trzech gitarzystów oraz perkusistę, basistę, który założył zespół, oraz stojącego na czele grupy wokalistę. Grupa ta do ciągle sprzedaje nowe albumy i daje koncerty na całym świecie zachwycając wciąż nowych entuzjastów.