Wakeboarding – czyli sport wodny dla odważnych

Wakeboard jest połączeniem snowboardingu, surfingu oraz nart wodnych. Każdy z wielbicieli wymienionych sportów winien więc podjąć próbę swoich sił na wyciągu wakeboardingowym, a bez wątpienia nie będzie zawiedziony.

jezioro

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Tak jak narty wodne, podobnie i wakeboard opiera się na utrzymywaniu się na powierzchni wody na desce wakeboardingowej. W takiej sytuacji jednakże deska jest jedna, zupełnie jak przy snowboardingu. W zależności od zdolności pływaka (wakeboarder’a) sport ten może być bardzo widowiskowy. Do holowania wakeboardera zastosować można łódź motorową lub wyciąg. W naszym kraju jest już parę świetnie działających ośrodków wodnych posiadających na wyposażeniu wyciąg do wakeboardingu.
Wakeboard to sport, który można uprawiać tak samo na wodach jeziora, jak i na morzu.

Niedoświadczony wakeboarder powinien jednak stanowczo zacząć od jeziora, albo sztucznego akwenu przygotowanego specjalnie pod takie dyscypliny sportowe. Woda na jeziorze jest bardziej do przewidzenia, a fale mniej okazałe. Dopiero wówczas, gdy nabierzemy już pewnych umiejętności możemy próbować zmierzyć się z morską falą.

Morze, Jantar

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Żeby rozpocząć swoją konfrontację z wakeboardingiem wskazane jest zaopatrzyć się w właściwy sprzęt, czyli po pierwsze interesuje nas deska i buty do wakeboardu. Nie świadczy to, że jesteśmy przymuszeni od razu kupić wszystko na własność. Najpierw wystarczy wypożyczyć, a później, jeżeli już przekonamy się, że jest to sport dla nas spróbujmy pomyśleć o zakupie własnego. Zazwyczaj wspomniane już ośrodki wodne posiadają wypożyczalnie sprzętu. Koszty kompletów do wakeboardingu są różne. Zależnie od tego, czy postanowimy kupić sprzęt nowy, czy z drugiej ręki wydamy na zakupy odpowiednio od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jeśli wcześniej nie przytrafiło nam się mieć na sobie narty wodne albo spróbować swoich sił na desce snowboardowej lub surfingowej i nie czujemy się zbytnio bezpiecznie na samodzielne zdobywanie doświadczenia, można wziąć udział w kursie wakeboardingu. Kurs da nam szansę w pewny sposób, pod nadzorem instruktora zapoznać się z kluczowymi zasadami tego sportu oraz nauczyć bazowych trików.