Jak wyposażyć pierwsze akwarium?

Pływające w szklanym zbiorniku barwne rybki, które można obserwować przez całe godziny, to ukryte marzenie niejednej osoby. Od jego zrealizowania powstrzymują w większości wypadków koszty, bądź też dużo wstępnych trudności powiązanych z dbałością o ryby. Akwarium dla rybek wcale nie musi być zbyt drogie, a także pochłaniać ogromne ilości czasu. Wstępne zaangażowanie natychmiast zwróci się z nawiązką. Piękno to przecież coś, w co każdorazowo należy zainwestować. Jak jednak wyposażyć swoje pierwsze akwarium i o czym przed wszystkim należy pamiętać?

fish, aquarium

Autor: Tim Dutton
Źródło: http://www.flickr.com
Grzałki do akwarium muszą być dobrane ze względu jego wielkości. Trzeba dogłębnie przeanalizować temperaturę panującą w pomieszczeniu, w jakim znajduje się zbiornik. Przykryte akwarium o wiele lepiej zatrzymuje temperaturę, nie jest jednak rozwiązaniem doskonałym. Najbezpieczniej zatroszczyć się o grzałkę z wbudowanym termoregulatorem. Urządzenie pozwoli wyregulować odpowiednią poziom ciepła, z kolei specjalny czujnik zadba o jej stały poziom w akwarium.

Ważnym komponentem wyposażenia akwarium są odpowiednie filtry dostosowane do rozmiaru zbiornika. Oczyszczają one wodę z zanieczyszczeń i umożliwiają jej prawidłowy obieg. Filtry do akwarium dzielą się na filtry zewnętrzne, jakich ważnym cechą jest ich wielkość, a także na filtry wewnętrzne, najczęściej zasysające płyny przez gąbkę lub przez inne tworzywa. Dużo modeli filtrów wewnętrznych posiada dodatkowo specjalne lampy UV. Więcej filtrów ->> w tym sklepie

Guarami

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Akwarium morskie jest większe oraz zazwyczaj zdecydowanie bardziej wspaniałe od normalnego zbiornika przeznaczonego dla zaledwie kilku rybek. Zazwyczaj posiada ono bujne koralowce i wiele różnorodnych ryb morskich. potrzebuje przy tym szerszej wiedzy chemiczno-biologicznej. Wniesiony z początku udział rekompensuje jednak prestiż i piękna prezencja takiego rodzaju akwarium. Ponadto akwarium morskie da się zaopatrzyć dodatkowo w termometr, odmulacz, pojemniki na wodę ,a także czyściki. Warto w kwestii drobiazgowego wyposażenia i typów zbiorników porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie (np. tym), lub odwiedzić specjalne fora internetowe, na których amatorzy dzielą się własnymi doświadczeniami w hodowli poszczególnych gatunków ryb i spraw związanych z akwarystyką.