Jakim sposobem fantastyka zmienia się w realny świat

Aktualnie w kinach premiera kontynuacji kultowego filmu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury filmu z dziedziny fantazji naukowej. Obrazy tego gatunku mają być zabawą jednakże czerpią garściami z teorii naukowych istniejących w faktycznym świecie. Poniektóre z nich mają ambicję popularyzacji nauki – przynajmniej podobne oświadczenia czasami składają twórcy obrazów czy książek. Jednakże czy może być na odwrót? Czy obraz może być inspiracją do odkrycia wynalazku? Prawdopodobnie zdarza się i tak.

W każdym razie współcześnie czasami mamy wrażenie, iż spełnia się przyszłość opowiedziana w literaturze. Na ogół nie dokładnie, lecz jakieś motywy, koncepcje (jeśli już się w jakiś sposób nie dokonały, na przykład globalna sieć komunikacyjna internet). A w innych przypadkach znajdujemy się dopiero na początku drogi do kreacji zrealizowania idei z powieści.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jednym z ważniejszych motywów w opisywanej dziedziny kultury jest idea istnienia super komputera, jaki rządzi światem. Naturalnie daleko jeszcze do odkrycia komputerów z własną świadomością, jednak potrafimy już zbudować super funkcjonalne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich zainstalowana jest w ośrodkach naukowych i są właściwie ciekawostką aniżeli komercyjnym narzędziem, chociaż w popularnej prasie fachowej można przeczytać doniesienia o pierwszych komercyjnych tego wariantu komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, chociaż dysponujące astronomiczną mocą obliczeniową, są urządzeniami niesłychanie delikatnymi – minimalna zmiana w środowisku może negatywnie wpłynąć na wykonywane obliczenia.

Poszukujesz ekstra wiadomości, żeby poszerzyć swą wiedzę na ów temat? Zapraszamy do następnego artykułu. Znajdziesz go na portalu (https://www.zstgroup.pl/?page_id=34) pod linkiem.

Dlatego jest to właściwie drogi gadżet aniżeli pożyteczne narzędzie.

Dlatego w dalszym ciągu próbuje się udoskonalić istniejące, wypróbowane podejścia. Takową próbą optymalizacji już będących podejść jest segmentacja pamięci komputera. Podejście to – jak napisał twórca frazesu segmentacja w Wikipedii – jest bardzo eleganckie, jednak dość skomplikowane dla programistów. Utrudnia bowiem podział kodu programu na proste części, a jak wiadomo programowanie jest sferą niesłychanie precyzyjną.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” negatywni bohaterowie przeszli na tzw. „czarną stronę”. Mówi się, że w internecie takim przejawem ciemniej mocy jest sieć TOR. Co to jest TOR? To jakby sieć w środku internetu. Dane w niej ekspediowane są w taki sposób, by jak najskuteczniej ukryć odbiorcę i nadawcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd niechybnie bierze się jej zła sława.