O tym jak ważna jest odpowiednia utylizacja zagrażających środowisku odpadów. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Wszystko ma przeznaczone miejsce, każda rzecz powinna gdzieś przynależeć. Kiedy pomyślimy o odpadach to codziennie nie myślimy nad tym, bo to rzecz mało ważna. Od kiedy weszła w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa trochę się skomplikowała, ale jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Niemniej, są także pozostałe okoliczności, gdy nie można wyrzucać wszystkich śmieci do zwykłego śmietnika.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest przykładowo w okresie remontu, gdy zbiera się dużo odpadów, typu gruz. W takiej okoliczności najbardziej korzystnie zamówić kontener na takie odpady.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to odsyłam do strony www, gdyż znajdziesz tam dużo zajmujących Cię tematów, które są tam omówione.

Co jednocześnie z pozostałymi śmieciami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Istnieją właściwe przepisy, które to regulują. Najbardziej istotna jest treść artykułu trzeciego z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Zawarta tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów,jakie mają związek z oferowaniem zdrowotnych świadczeń, a także prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w dziedzinie medycyny, jest obowiązująca i odnosząca się do tej tematyki . Ta definicja odpadu medycznego odnosi się do każdego typu substancji ciekłej, stałej i gazowej, jaka jest w związku z działalnością leczniczą. Pasuje jednocześnie do lecznictwa zamkniętego, otwartego czy w obiektach badawczych i eksperymentujących na organizmach żywych. Ponadto, można do tego zaliczyć również inne instytuty, lecznice zwierząt i punkty weterynaryjne.

Co najistotniejsze, w tej grupie są także odchody ciekłe i stałe (ludzkie i zwierzęce), co znaczy, iż medycznym odpadem będzie też krew czy wydzielina ludzka, a także monitor kardiologiczny czy sanitarki. Taka zawiła sytuacja powoduje, iż trzeba stosować skomplikowane i drogie sposoby utylizacji. W Polsce każdego roku powstaje około 200 tysięcy ton tych odpadów, ale około osiemdziesiąt procent ma charakter komunalny. Pozostałe dwadzieścia procent to odpady (kliknij aby zobaczyć więcej) specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. Jednocześnie, i nie powinniśmy się dziwić, odpady o charakterze szpitalnym od zawsze uważano za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Główny powód to oczywiście ryzyko skażenia środowiska różnorodnymi drobnoustrojami.