Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Jeśli naszym hobby jest wędrowanie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń powinniśmy posiadać dobrze dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo w trakcie wyjazdów. Każdy sprawdzony sklep turystyczny oferuje takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, o wiele zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, ponieważ wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jakże w inny sposób nazwać wybieranie się w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają w ogóle przyczepności na skale. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek gotowy. Przy sporym szczęściu skręcenie lub złamanie (rentgen kraków) nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które wybierają się na spacer do jaskini bez światła, bez kasku i nie myśląc o tym, że trzeba się tam poczołgać i trzymać łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu porządnie.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować najlepiej ekwipunek. Trzeba na początku odwiedzić parę miejsc, można także poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na te strony, wystarczy jedynie hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po długich wędrówkach nogi zwykle puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Naturalnie buty nie mogą być za luźne, bo wtedy mamy gwarantowane skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeśli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować nowej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty (buty do biegania nike) na ściankę zdadzą egzamin też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni kupić sobie drugą parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” z pewnością znajdziemy najnowsze propozycje.