Czym charakteryzuje się ktoś kto przynależy do niezależnej grupy społecznej? Dowiedz się jakie noszą fryzury i akcesoria

Subkultury są grupami społecznymi, podkreślającymi swoją inność w stosunku do ogółu społeczeństwa. Aktualnie definicje oraz granice konkretnych grup są niewyraźne; ich największa popularność miała miejsce w drugiej połowie minionego stulecia. Każda z subkultur ma swoją określoną ideologię, od której ludzie należący do grupy uzależniają swój styl życia. Poza tym znaczna część z nich dostosowuje swoje cechy wyglądu do określonego modelu, charakterystycznego dla konkretnej subkultury.

W większości przypadków duże znaczenie ma również muzyka. Pod względem wyglądu zewnętrznego jednak również zazwyczaj nie ma określonych jednolitych zasad. Toteż nie każdy łysy człowiek, posiadający bojówki wojskowe i ciężkie buty, musi być skinheadem, czy też się za takiego uważać.

Ciało i włosy

Ogólnie przyjęte jest, że członkowie konkretnej subkultury nierzadko mogą być rozpoznawani po tym, jakie włosy posiadają. I tak wspomnieni skinheadzi będą zawsze łysi, metale to posiadacze długich fryzur, rastafarianie posiadają dready. W latach rozkwitu subkultury punków rozpoznawalnym i często widocznym elementem były kolorowe czuby na głowach i inne zwracające uwagę fryzury. Noszone były przez przedstawicieli obu płci.

Ślady tej mody można obserwować również dziś, chociaż niezbyt często, a pozostałości po dawnej popularności widać w filmach czy teledyskach z tamtego okresu. Oprócz fryzury znaczącym elementem są także wszelkie modyfikacje ciała w postaci piercingu i tatuaży.

Skórzane szelki

Autor: Agata Wojtkiewicz
Źródło: Agata Wojtkiewicz

Aktualnie można zauważyć wytworzenie się czegoś na kształt subkultury, zrzeszającej ludzi zafascynowanych modyfikacjami ciała i poddających się rozmaitym tego typu procesom.

Ubrania

Tak samo istotnym elementem jest ubranie. Częścią ideologii punk było niedbanie o to, co się zakłada. Hippisi nosili zwiewne, wielobarwne ubrania. Skinheadzi mają swoisty „uniform”, na który składają się takie elementy jak szelki, kurtka harrington, buty martensy i bojówki.

Przygotowaliśmy dla Ciebie interesujący artykuł (www.mykuba.pl/najciekawsze-atrakcje-kuby-co-zobaczyc/) – tam wyszukasz masę ciekawych artykułów oraz treści. Nie czekaj tylko loguj się!

Każdy z elementów odzieży posiadał swoje znaczenie, był elementem ideologii. Ciężkie obuwie jest zresztą przynależne dla kilku grup – metali, punków i skinheadów. Analogicznie rzecz ma się z wszelkimi elementami wojskowymi typu multi camo. Tego typu dodatki dostępne są w demobilach i e-shop’ach z ubraniami militarnymi.