Jarosławiec – plan na udane wczasy nad morzem Bałtyckim!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa leżąca na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko znajduje się pomiędzy dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tego, że Jarosławiec leży na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj wyjątkowo czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. Nieopodal nie ma też sporych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i dominowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu niemniej jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także zwieziono 10 tys. m³ piasku pochodzącego z Ustki.

Niezbędna jest Ci ciekawa kwestia (http://atgroup.com.pl/materialy) na podobny temat? Szczegółowych wiadomości poszukaj na naszej kolejnej stronie. Przyjemnej pracy!

Wielu zapewne zaciekawi znaczne prawdopodobieństwo znalezienia tutaj pięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Czarującą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości sięgającej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z nieczęsto spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach mieści się wiele punktów widokowych, z których rozciąga się piękna panorama wybrzeża morskiego. Sporą popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej ciekawy punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są także zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, aktualnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu wdzięku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu występuje również niewielka przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Różnokolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, urzekający element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można również nabyć ledwo co złapaną rybę.

Dużą atrakcją Jarosławca jest park wodny zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od morza Bałtyckiego. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – czytaj więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się także SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przelatują dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km biegnąca przez poligon wojskowy, na którym częstokrotnie odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa śliczne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.