Polecane psy stróżujące

Zakup rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo serio. Zwłaszcza dlatego, że jest to duży wydatek. Stąd też rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko kompanem swojego właściciela. Drogi pies, tak samo jak drogi samochód potwierdza pozycję społeczną swojego właściciela.

Poza tym ma znaczenie również cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli poszukujesz prawdziwego psa – stróża do wolno stojącego domu, pies Tibetan Mastiff perfekcyjnie spełni swoje zadanie. Są to psy https://acana.com.pl/karma/czy-psy-sa-wszystkozerne/ stosunkowo słabo znane w naszym kraju, mają jednak swoich fanów. Mastify są chętnie hodowane przez osoby, które mieszkają poza centrum miasta, ponieważ są to niemałe, dosyć kudłate psy, które poniekąd powinny spędzać większość czasu na dworze. Ostatecznie są to psy wchodzące w skład grupy molosów górskich i ich prymarnym przeznaczeniem było zwłaszcza pilnowanie domu i zaganianie zwierząt gospodarskich.
Jak wskazuje nazwa, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie wiadomo do końca, czy dokładnie z Tybetu.Mastify zostały sprowadzone do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach groziło im wyginięcie. Rasa spopularyzowali Brytyjczycy, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.

Mastif tybetański

Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś to jedne z najdroższych ras na świecie. Żywy charakter, raczej ciche usposobienie, jednak dosyć posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta gdy są młode bywają bardzo uparte. Przyszły właściciel musi zatem uzbroić się w cierpliwość i przetrzymać kłopotliwy okres. Bardzo warta uwagi sprawa to odpowiednie wychowanie psa. Tybetany nie potrzebują jednak profesjonalnej tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej opanowane i rozważne. Jednak, gdy psy są na swojej posesji mogą wykazać się agresją w stosunku do obcych. Są one bardzo wyczulone na tym punkcie. Mastify żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich obowiązkiem było ostre sygnalizowanie zagrożenia. Taki sposób bycia wynikał ze specyficznych warunków geograficznych, a także społecznych. Osady w Tybecie były dość słabo zaludnione, zaś pojedyncze domostwa znacznie oddalone od siebie.

Mało sąsiadów zwiększa ryzyko rabunku. Psy miały więc dobrze strzec dobytku i głośno ujadać, gdy na posesji pojawił się intruz. Dobrze wiedzieć jeszcze przez zakupem Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz także mieć na uwadze, że najistotniejsze jest dobre ułożenie psa. Warunkiem poprawnego kontaktu z Mastifem jest dobra znajomość i świadoma akceptacja jego charakteru.