Budki dla ptaków

Karmnik dla ptaków z siatki Casanet firmy Betafence

Autor: Betafence
Źródło: Betafence

Człowiek w czasie dynamicznego rozwoju technologicznego mocno wpłynął na przyrodę. Niebezpieczne wyziewy z tysięcy fabryk skaziły wodę i powietrze. Wielkie przerzedzanie lasów zburzyło dużo unikatowych ekosystemów i spowodowało, że do atmosfery wpływa mniej niezbędnego tlenu, produkowanego właśnie dzięki bujnej florze. Dużo gatunków zostało zniszczonych przez łupieżczą działalność człowieka. Niektóre rodzaje ptaków mają trudności przy rozmnażaniu, gdyż nie potrafią znaleźć odpowiednich miejsc na budowę gniazda. Z tego powodu wielu ludzi myślących ekologicznie konstruuje sztuczne budki lęgowe, by ptaki mogły w spokoju spłodzić potomstwo. Tą drogą możesz wnieść mały, lecz istotny wkład w wsparcie dla znikających zwierząt.

Budki lęgowe dostępne są w internecie albo w sklepach dla zwierzaków. Trzeba mieć na uwadze, że domki dla ptaków konstruuje się dla danego gatunku fauny, biorąc pod uwagę odmienne ich rozmiary i nawyki. Istnieją ptaki, które potrzebują bardzo specyficznych miejsc na gniazdo. Przykładem takiego gatunku jest naturalnie polski bocian, który zakłada rodzinę w sporym gnieździe na wysokim obiektach. Niestety, dużo tych polskich ptaków wybiera osiedlanie na kominach fabrycznych, zatem każdy troskliwy człowiek powinien pomyśleć o w odszukaniu mu innej, rozsądniejszej lokalizacji i zbudowaniu tam dużej platformy.

ptak

Autor: mikebarid
Źródło: http://www.flickr.com

O ile posiadasz smykałkę do majsterkowania w drewnie, karmniki dla ptaków możesz zbudować własnoręcznie w swoich amatorskim warsztacie. Zrobienie takiego domku nie jest trudne ani nie wymaga dużych wydatków.

Przygotowaliśmy bonus dla osób, które potrzebują dodatkowych danych – zobacz informacje tu. Odnosi się ono do rozpatrywanego w tym tekście tematu.

Wszystko, co jest potrzebne, to sprzęt, nieco lekkiego drewna i garść umiejętności twórczych. W internecie przeczytasz specjalne zasady konstrukcji budek lęgowych dla określonych gatunków – słynny specjalista zwierzęcy Jan Sokołowski ułożył je, kiedy dokładnie poznał ich instynkty i zwyczaje. Projekty dla różnych zwierząt wyróżniają się zatem odmienną wielkością i ułożeniem desek.

Źródło: sklep na pTAK!