Kilka słów odnośnie zastosowania gazu ziemnego

Gaz ziemny ma bardzo szerokie zastosowanie i mamy z nim do czynienia także w codziennym życiu. Zasoby gazu ziemnego są spore, ale szacuje się, że za kilka dziesięcioleci te zasoby mogą zacząć się wyczerpywać.

Odnośnie obecności oraz wydobycia gazu ziemnego pierwsze miejsce zajmuje Rosja, jednak spore złoża znajdują się też pod morzem w Norwegii. W Polsce wydobycie gazu ogranicza się do jednostkowych miejsc. Na terenie naszego kraju pozwolenie na obrót gazem ma jedna firma, inne mają pozwolenie na handel ze spółkami (zobacz ewidencja sprzedaży) zagranicznymi.
Wykorzystywanie w lokalu mieszkalnym
W warunkach domowych gaz ziemny stosuje się do kuchenek.

Pragniesz zobaczyć inne równie przydatne sugestie? Jeśli tak, to zobacz tutaj płyty trapezowe, a na pewno nie odczujesz zawodu.

Co prawda w obecnych czasach kuchenki na gaz coraz częściej zastępują urządzeniami elektryczne, jednakże minie sporo lat nim tradycyjne kuchenki zostaną zupełnie wyparte. Ze względu na zagrożenie uduszenia czy zapłonu, jakie występuje w sytuacji niewłaściwego użytkowania czy awarii, mieszanina przeznaczona do stosowania w domu wzbogacana jest o środek wyczuwalnej woni, aby mieszkańcy mogli wykryć utlenianie i zareagować. Ponadto, gaz ziemny wykorzystywany jest również na szeroką skalę do ogrzewania mieszkań, jednakże ze względu na ceny gazu nie jest to bardzo pożądany sposób ogrzewania.

Zastosowanie przez firmy
nauka do matury

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz ziemny wykorzystywany jest również w rozmaitych gałęziach przemysłowej produkcji.

Gaz ziemny w dużym stopniu ułatwia wytwarzanie produktów hutniczych. W dodatku, instalacja gazowa służyć może do ogrzania hali przemysłowej, magazynu czy większego zakładu. Gaz wykorzystuje się również niekiedy do klimatyzacji.