Dzięki nowoczesnej technologii możemy współcześnie wykorzystywać konstrukcję dachu nie tylko jako zabezpieczenie budynku,

…ale również jako najlepsze miejsce do instalacji paneli słonecznych i uzyskiwania w ten sposób darmowej energii
dach pełni funkcję przede wszystkim zabezpieczającą, dlatego winien być zaprojektowany z należytą dbałością.

Izolacja dachu ma ochraniać przed śniegiem, deszczem, różnicą temperatur, czy dużym wiatrem. To właśnie warunki pogodowe występujące w danym obszarze determinują to, jak trwały powinien być dach – przejdź po tym linku -.
praca aktuariusza

Autor: US Department of Labor
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście funkcja ochronna to nie jedyna funkcja, jaką pełni zadaszenie. Może być to również najlepsze miejsce do pozyskiwania bezpłatnej energii. Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają: niskie temperatury, czy intensywne deszcze, mogą negatywnie wpływać na budynek. Jednak tak samo jak aura może negatywnie wpływać na wytrzymałość budynku, tak samo może być bardzo przydatna, między innymi do pozyskiwania bezpłatnej energii. Jest to możliwe oczywiście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jak kolektory słoneczne, jakie najczęściej montuje się właśnie na dachach budynków. Oczywiście można taką instalację postawić także na trawniku, jednak najskuteczniejsze działanie osiągają kolektory montowane właśnie na dachach. Pochłaniają one znacznie lepiej promienie słoneczne, z których uzyskiwana jest bezpłatnie energia. Warto pomyśleć o ich użyciu, tym bardziej, że obecnie popularność paneli (zobacz przejdź dalej) wzrasta z uwagi na korzyści, które gwarantują.

Przed zrobieniem dachu warto więc uprzednio dokładnie przeanalizować jak konstrukcja ma wyglądać, aby maksymalnie wykorzystać jej powierzchnię do zainstalowania przydatnych paneli słonecznych.