Pomysł na biznes: firma sprzątająca

Rozpoczęcie wiosny to najlepszy czas dla firm porządkujących. Mają najsporzej zleceń na porządkowanie po zimie, porządkowanie biur a także magazynów, czyszczenie okien, czyszczenie tapicerki samochodowej.

W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 3000 firm w tej branży. Rynek zdominowany został przez średniej wielkości, angażujące około 1000 osób spółki. Blisko trzydzieści proc. to małe firmy rodzinne. Wydawać by się mogło, że założenie przedsiębiorstwa w tej branży jest proste: wystarczy wiadro, ściereczka jak też pasta do posadzki. Jednak świadcząc tego typu usługi musimy gruntownie znać specyfikę specjalistycznych sprzętów sprzątających, wady i atuty poszczególnych chemicznych środków. Przydaje się umiejętność planowania jak też kierowania logistyką. Wiadro oraz ściereczka już nie starczą.
Ogrodzenia, siatka

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Na zaczęcie działalności powinniśmy przeznaczyć 20-30 tys. zł. Najpierw najlepiej jednak pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Pierwsze zamówienia wyznaczą specjalizację, na jaką na konkretnym terytorium jest największe zapotrzebowanie. Może to być sprzątanie mieszkań, biur, posesji, porządki po remoncie, mycie okien (mycie okien – czytaj więcej), pranie tapicerki pojazdów, kobierców albo usuwanie alergenów. Każda z tychże działalności ma inną specyfikę, wymaga innego typu sprzętów, umiejętności i przygotowania. Najsporzej zleceń pochodzi ze spółdzielni mieszkaniowych, posiadaczy marketów, biur i firm budowlanych. Coraz to częściej usługi porządkowania zamawiają dyrekcje szpitali oraz domów opieki.

Zatrudnienie obsługi outdoorowej jest tańsze niż utrzymywanie załogi. Powoli, jednakże sukcesywnie wzrasta ilość zleceń z hoteli oraz pensjonatów. Jeżeli chcemy przedstawić się jako firma sprzątająca Wrocław, najlepiej zróbmy to w sieci.